אומנות בעת העתיקה וימי הביניים- מכללת ביטוי
i3 i2

אומנות בעת העתיקה וימי הביניים

העת העתיקה הינה תקופה בהיסטוריה אשר נוגעת לגילוי כתב היתדות, (ארבעת אלפים שנה לפני הספירה). ואילו סיום התקופה מצוין עם נפילת האימפריה הרומית המערבית, ( המאה ה5 לספירה). תקופה זו מאופיינת בתרבויות אשר זוכות לשמור על הייחודיות שלהן ובכך הן זוכות לייצר פריטי אמנות ייחודים אשר נבדלים ומבדלים בין עם לעם.

לימודי אומנות חלוקה לתקופות היסטוריות

את תקופת העת העתיקה נהוג לחלק לשתי תקופות עיקריות אשר כפועל יוצא מכך מופיעים גם מוטיבים ייחודים בהיבט האמנותי. התקופה הראשונה הינה תקופת הברונזה ואילו התקופה השנייה הינה תקופת הברזל. תקופת הברונזה משקפת מצב בו האדם נחשף לחומר החדש ועל כן התחיל להתמחות בייצור ובעיצוב. בנוסף החלו להתמחות בתורת ההתכה וליצור כלים וחפצי אמנות, (דבר שתרם רבות להתפתחות הציוויליזציה). במקביל תקופת הברזל מיוחסת לזמן בו האדם שלט בעיצוב כלים מברזל, ( בתחילת המאה ה-5 לפנה"ס).

אומנות במכללת ביטוי

טיול בזמן

לימודי אומנות הנוגעים לתקופה של העת העתיקה לוקחים את התלמידים שנים אחורה ומוכיחים שכבר אז היו יצירות לפי רוח התקופה והחומריות שלה. בין יצירות האומנות השונות ניתן להבחין בציורי מערות של האדם הקדמון, בכלי חרס מעוטרים ששימושם היה הן פרקטי והן לצורכי פולחן ועוד. אמנות זו מלמדת הן על הטכניקות של העת והן על התרבות והמנהגים שהעסיקו את האנשים באותה תקופה. הפריטים שנשמרו מהווים מעין חלון הצצה אל נקודת זמן רחוקה בהיסטוריה. כך שבכוחה של האמנות להוות מעלית שלוקחת בזמן בקלות מפתיעה ומסקרנת.

ימי הביניים- אדריכלות

ימי הביניים מתחילים ישר עם סיום העת העתיקה ועם תחילתה של העת החדשה. מונח זה מתייחס אל נפילת הקיסרות הרומית, (476 במאה החמישית), ועד גילוי יבשת אמריקה. אדריכלות ואמנות של ימי הבינים כוללת מספר סגנונות. באשר לאדריכלות יש התכתבות עם האדריכלות הקלאסית אך עם מספר שינויים מהותיים. האדריכלות של ימי הביניים עוברת בין התקופה הקלאסית אל התקופה הרומית, אל האדריכלות הביזנטית ומשם אל סגנון הרומנסק ולבסוף אל הסגנון הגותי אשר מתהדר בקתדרלות ובמבני דת מרשמים.

ימי הביניים- אמנות

לימודי אומנות הנוגעים לימי הביניים מתמקדים בשלוש סגנונות מרכזיים. "אמנות ביזנטית", (מהמאה ה4-9), המאופיינת בסמליות ובהקשרים ריאליסטיים. האמנות הביזנטית מתכתבת עם האמנות היוונית רומית וכמובן שגם עם הנצרות. בנוסף היא מסנכרנת בין מאפיינים יהודים ואפגנים לכדי תוצאה ייחודית וחדשנית. "אמנות גותית" מאופיינת במבנים מפוארים ומורכבים המשלבים אלמנטים של אור, גודל, עבודות ויטראז' ופסלים בעלי מסר דתי ומתומצת.

אמנות רומנסקית

לבסוף ניתן להבחין ב"אמנות רומנסקית", (סוף המאה ה-10עד תחילת המאה ה-13). סגנון זה מאופיין בעיטורים אנטי קלאסיים המושפעים רבות מהאומנות הביזנטית. המאפיינים העיקריים הם ציורי פרסקו רבים המעטרים את קירות הכנסיות, שפע של קישוטים העוסקים בדמויות מרכזיות ובאיורים משמעותיים לדת, שימוש מרובה בצורות גיאומטריות, שזירה של סרטים על גבי דמויות של חיות וכדומה.

 

צור קשר עם מכללת ביטוי

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי