אומנות האיסלאם | לימודי אומנות | אמנות פלסטית | מכללת ביטוי
i3 i2

אומנות האיסלאם

לימודי אומנות בתחום האסלאם מאוד פופולאריים בשנים האחרונות והם מספקים הצצה אל טריטוריה צבעונית עם היסטוריה מפוארת ועשירה. המונח "אומנות מוסלמית", לרוב מתייחס לאדריכלות, קליגרפיה וגם לאמנות פלסטית, (ציור רישום ופיסול). התקופה אליה מתייחסים היא מימי האימפריה המוסלמית ועד התרסקות האימפריה העותומנית בתחילת המאה ה20. מתקופה זו עדיין ניתן למצוא אומנות מוסלמית, אך מעט פחות אותנטית כיוון שנגסו בה אט אט גם מאפיינים אירופאיים.

מאפייני מקום

אצל אומנות האסלאם ניתן להבחין בכתב הייחודי אשר מחזיק בתפקיד נוסף מלבד היותו דרך תקשורת, וזאת בשל העובדה שהוא הפך במרוצת הזמן למוטיב קישוטי ואלמנט קבוע באדריכלות של בתי מדרש ומסגדים. האזורים שיותר מתהדרים בפרצי אומנות מוסלמית הנם מכה, ירושלים, בצרה, איסטנבול ובגדד. מעניין להשוות בין מוטיבים אומנותיים שבין המקומות השונים כיוון שכל מקום מתהדר בייחודיות שהושרשה אצלו עקב אופי התושבים ובעקבות האמנות המקומית שקדמה לאסלאם.

מגבלות וסמליות

האומנות האסלאמית מאופיינת באיסורים רבים אשר לקוחים מההלכה המוסלמית. בין האיסורים הנבחרים מעניין לעמוד על האיסור ליצור דמויות בצלם אדם, לא בציור ואף לא בפיסול. אומנם מידי פעם כן ניתן למצוא חריגות, אך כאשר מדובר על מקומות מכובדים כגון מבנים דתיים, ניתן למצוא מכנה משותף ששומר על הימנעות מיצירה שכזו. בין היתר האומנות המוסלמית מאופיינת גם בסמליות רבה. כך שבכול מקום בו מופיעים צמחים או צורות מסוימות, ניתן להפיק הרבה ברגע שמודעים לכך. כך למשל הצבעוני מייצג את מוחמד וצמח משתרג מכלי מים הנו ייצוג של צדיק.

ערבסקות

ערבסקות הנו אחד ממאפייני האומנות היותר שכיחים בדת המוסלמית. מדובר על שיטת איור שמשלבת שרטוטים עדינים של פרחים, עלים וענפים. כמו כן גם הקליגרפיה הנו תחום מפואר באומנות האסלאמית ונעשה בו שימוש רב במיוחד בכל הנוגע בעבודות אומנות דתיות.

היופי באסלאם

היופי לפי האמנות האסלאמית נתון בכל עלה ועלה. כך שכל חפץ הוא יפה, כל פיסת טבע היא יפה, היופי הוא במשטחים החלקים, בחזרה על תפילה, בצבע, בפיתולי הכתב, בעיטורים ובפשטות. לימודי אומנות בתחום האסלאם מביאים שלל של דוגמאות לאסתטיקה העדינה, על פני תקופות זמן שונות. כך שמעניין לראות שלמרות שמדובר בדת עתיקה, הרבה מוטיבים נשארו כפי שהם מבלי שיעברו שינויים מהותיים. אומנם כן ניתן לעקוב אחר קו של התפתחות, אך בסה"כ מדובר על חוקים נוקשים אשר אינם משתנים וגם לא לאורך השנים הרבות.

האמנות האומית

התקופה הראשונה באסלאם קרויה "התקופה האומית". האומנות האומית בעלת מאפיינים קלאסיים מאוחרים, בעלי השפעות מתרבות המערב. לא נותרה הרבה עדות ממוצגי אמנות של תקופה זו ואילו אלו שכן שרדו מייצגים את הסגנון הרומי. בין המאפיינים של תקופה זו ניתן למצוא גילופים של שנהב ועץ דמויי עלי גפן ועלי קיסוס. מבנים חשובים וידועים שמשויכים לתקופה זו הם כיפת הסלע ומסגד אל אקצא.

 

צור קשר עם מכללת ביטוי

מידע נוסף על לימודי אומנות

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי