אומנות הרנסאנס, למודי אומנות- מכללת ביטוי
i3 i2

אומנות הרנסאנס

משמעות המונח רנסאנס הנו לידה מחדש - תחייה. הרנסאנס מציין התחדשות תרבותית אשר מתחילה באיטליה ומשם ממשיכה לנדוד אל עבר העולם המערבי. יש משפט ידוע של ההיסטוריון וזארי אשר טוען: “האמנות התפתחה במהלך ההיסטוריה והיו בה שלושה שלבים עיקריים: התהילה של העת העתיקה, (יוון ורומא), השקיעה של ימי הביניים, התחייה של הרנסנס”, ואכן לא ניתן להתעלם מגדולתה של תקופה זו ועל כן ניתן למצוא דגש על תקופה זו כאשר פונים אל עבר לימודי אומנות.

התפתחויות עיקריות

אנשי הרנסנס שאפו להכיר את המורשת הקלאסית ממקור ראשון ובמקבילה הם מצאו את האידיאל למופת בעת העתיקה. כך למשל ניתן לראות את היצירה של בוטיצ'אלי- "לידת וונוס" עושה שימוש במקורות של העת העתיקה תוך שמירה על אידאל היופי. אמן הרנסאנס שואף להיצמד לפירטי המציאות ולחקות את הטבע. הכבוד שאומני תקופה זו חשים מופנית כלפי יצירה אשר משקפת באופן נאמן ביותר את המציאות, הן באשר לפרופורציות והן באשר לאנטומיה, הבעות וכדומה.

דוגמאות

בתמונה של ישו מימי הביניים נצפה גוף שאינו שלם, אך בתמונה של ישו מתקופת הרנסנס כבר ניתן להבחין בעבוד יותר מציאותית, עם פרספקטיבה יותר נכונה ועם דיוק מרבי לגבי הפרטים. עוד דוגמה מפורסמת עוסקת בפסל של "נושא הרומח"/ מיכאלנגלו. גם פה מדובר בפסל שנראה כאילו הוא חי, בעל הבעה אנושית והירידה לפרטים נעשית ברזולוציה מאוד גבוהה. בכל עבודות האמנות שמתקופת הרנסנאס ניתן להבחין ברמה גבוה של דיוק וזאת כי אמנים רבים אשר נחשבים לרציניים בתחום, השקיעו בניתוח גופות ובחקר הטבע ועל כן התוצאות שבאות לידי ביטוי בתקופה זו, עושות שירות נאמן לתמונת מראה של המציאות.

חלוקה פנימית

לימודי אומנות של תקופת הרנסאנס נוהגים לחלק את התקופה לשלושה פרקים עיקריים. שלושת הפרקים נוגעים בתיאור שנאמן למציאות. התקופה הראשונה מיוחסת לשלב בו אומנים החלו להיות מודעים לצורך להעתיק את המציאות אך עדיין לא החזיקו בכלים הנכונים. השלב השני נוגע בהישג גדול בו כבר כן הצליחו אמני התקופה לחכות ולהביע את הטבע על גבי משטחים דו ממדים ובגושי שיש תלת ממדים, ואילו לבסוף השלב הסופי לאותה תקופה מציג התעלות של ממש, מציג מצב בו מעבר להצלחה של חיקוי המציאות, ניתן גם להבחין בתחכום אשר מצליח לבטא רגשות רוחניים ולא רק פרטים פיזיים.

התקדמות והתפזרות

ההתקדמות המפוארת בחיקוי המציאות מיוחסת ברובה למודעות ולהכרה של העת העתיקה וגם לרצון העז ללמוד ואף לחקות. עם זאת אין לשכוח את המצאת הדפוס אשר חידשה ואיפשרה בפעם הראשונה להעביר רעיונות בצורה מהירה ואפקטיבית. כך שעם הזמן הרנסאנס נחלק לרנסאנס האיטלקי, הצפוני, הגרמני, הצרפתי, הפולני, ההולנדי ולרנסאנס הספרדי. כך שכל מדינה מצליחה להטביע את הייחודיות שלה באותה קטגוריה של אמנות הרנסאנס.

 

צור קשר עם מכללת ביטוי

מידע נוסף על לימודי אומנות

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי