אומנות יוונית כחלק מלימודי אומנות | לימודי אומנות | מכללת ביטוי
i3 i2

אומנות יוונית כחלק מלימודי אומנות


באלף הראשון לפנה"ס התפתח הסגנון של אומנות יוון העתיקה סביב הים האגאי. אומנות זו היוותה מרכיב מהותי מתרבות יוון ועד היום ניתן למצוא לכך עדות רבה הפזורה בדמותם של פסלים, כדים ומקדשים. אומנות זו לא נשארה בגבולותיה, אלא חצתה גבולות וארצות והשפיעה רבות על האומנות של העולם המערבי, (עד המאה ה20). תחום הפיסול, קדרות והאדריכלות עשו חייל ועד היום הם מהווים מקור לגאווה ולהתרשמות עמוקה. לימודי אומנות במקומות מובילים אינם פוסחים על תרומתה של האומנות היוונית ועל כן ניתן למצוא קורסים מגוונים בנושא.

רקע

אין זה מפתיע שאומנות יוון הגיע לבתים רבים וזאת כי היא התמשכה במשך 1000 שנים. בנוסף העובדה שיוון בעלת קשר ימי לארצות רבות שנמצאות סביב לה, תרמה להפצת האומנות לכל עבר. עם הזמן יוון גדלה והתגבשה להיות חברה מאוחדת בעלת חוקים, נורמות וערכים מוגדרים. כיום ממרחק של זמן מה ניתן לחלק את האומנות היוונית ל4 מקטעי זמן.
א'- התקופה הגאומטרית,
ב'- התקופה הדמוי מזרחית,
ג'- התקופה הארכאית,
ד'- התקופה הקלאסית,
ה- התקופה ההלניסטית.

התקופה הגאומטרית והארכאית

התקופה הגאומטרית והדמוי מזרחית הושפעו רבות מהמוטיבים המצרים, (יצירות דו ממדיות), תקופה זו מאופיינת בשמירה על פרופורציות מדויקות, גדלי פסלים אנושיים, תוך שאיפה ליצור מודל מושלם ולהסתיר תופעות לא מחמיאות כגון זקנה או חוסר שלמות. התקופה הארכאית מאופיינת בדמויות שחורות, כדים שלמים ששמורים מתקופה זו מציגים סיפורים שלמים מהמיתולוגיה היוונית. בנוסף כאן כבר החל שימוש בממד של עומק כאשר יש משחק של הסתרה וחשיפה. בכול הנוגע לפיסול, הרי שכבר מושם בתקופה זו דגש רב על פרטים קטנים כגון שרירים ומפרקים.

התקופה הקלאסית וההלניסטית

התקופה הקלאסית שומרת נאומנות למודל היופי והאסתטיקה. באשר לפסלים הם הגיעו ליחס האידאלי של גוף האדם ביחס לראש, (1:7). הדמויות המפוסלות שומרות על מודל היופי, הן חיוניות וצעירות, ללא הבעות, והתיאור האנטומי קרוב מאי פעם למציאות. התקופה ההלניסטית כבר מעניקה ביטוי לסבל של הבריות, תנועת הבדים מצליחה לעבור בעבודות הפיסול בשיש, הפיסול כבר פחות מאופק ומביע תנועה ואף חושניות.

מקדשים

העת העתיקה ביוון מביאה עמה מגוון של מקדשים מרשימים ומפוארים. לפי התפישה המקדש אמור להשתלב עם הטבע, ועל כן העמודים שבו פתוחים אל הנוף. לרוב המקדשים בנויים משלושה חלקים, (משכן האל, חדר האוצרות, וחדר הכוהן). עם הזמן מתפתח הסגנון הדורי, (כותרת יחסית פשוטה), ואף הסגנון האיוני, (כותרת יותר מפוארת).

לימודי אומנות

לימודי אומנות בתחום יספקו הצצה היקפית, כך שניתן יהיה לגעת בכל סגנונות הפיסול בעת העתיקה: בתקופה הארכאית, (בה יש דגש על גאומטריה ,חוסר הבעה והדמויות לבושות). בתקופה הקלאסית בה כבר מורגשת תנועה בפסלים ויכולות תיאור הגוף משתפרת, ולתקופה ההלניסטית אשר מאבדת את האמון באלים המפורסמים ועל כן הנושאים נעים סביב סיטואציות מהיום יום.

צור קשר עם מכללת ביטוי

מידע נוסף על לימודי אומנות

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי