אומנות מודרנית | לימודי אומנות | מכינה לאומנות | מכללת ביטוי
i3 i2

אומנות מודרנית בפיסול וציור

אומנות מודרנית הוא סגנון אמנות בעולמות הפיסול והציור, שהחל בסוף המאה ה-19 ונמשך עד שנות ה-70 של המאה העשרים. בבסיס סגנון זה יושבת התפיסה על פיה אמנות אינה אמורה עוד להידמות לאובייקט שסביבו מבוצעת יצירת האמנות על מנת לייצג אותו. תפיסה זו החלה להתפתח במקביל להתפתחות עולם הצילום. לכאורה, הצילום מאפשר לנו ליצור את יצירת האמנות האותנטית ביותר בהקשר של הבאת האובייקט אל תוך היצירה בדיוק כפי שהוא.

לייצג את האובייקט בצורה שונה, משתמעת

לאור העובדה שצילום עושה עבודה זאת בצורה הטובה ביותר בין כל סגנונות האמנות, ובצורה הטובה ביותר האפשרית, החלו אמני ציור ופיסול לחפש אופנים שונים, יצירתיים יותר, מופשטים יותר, מסתוריים יותר על מנת לייצג את האובייקט עצמו. יישום של אופנים אלה מתבטא בשימוש בחומרים שונים, בפרופורציות שונות, בתהליכי עבודה שונים, באמירות שונות הרומזות על האובייקט יותר מאשר מציגות אותו, וכמובן בטופוגרפיות שונות של אמנות, תבליטים, שיטות, טכניקות וכדומה. כל אלה יצרו קו חדש של אמנות שזכה בסופו של דבר לשם, אומנות מודרנית, ונכלל כיום בכל סוג של לימודי אומנות, בין ברמה של מבוא ובין ברמה של התמחות.

זרמים שונים באמנות המודרנית

היווצרותה של אומנות חדשנית זו, יצרה לעצמה גם מתנגדים, וגם זרמים שונים ומגוונים המיישמים אותה על פי תפיסות ייחודיות, שונות זו מזו, לעיתים כאלו המבוססות על קונספט, ולעיתים מבוססות על אמן גדול וידוע שהתווה דרך והניח את אבני הבניין ליצירת זרם חדש. בין הזרמים הבולטים אפשר למנות את פוינטיליזם, באו האוס, דה סטיל, אוונגרד, פוביזם, קוביזם, סוריאליזם, אר דקו, אקספרסיוניזם ועוד. זרמים אלה לא נותרו רק בתוך הסטודיו ובתוך המוזיאונים והגלריות, אלא באו לידי ביטוי גם בארכיטקטורה ואדריכלות, והשפעה זו על העולם החיצון ניכרת בשורה של מבנים בעולם המערבי, המושפעים ישירות מסגנון אומנות זה.

צורה חדשה ושונה לבחון יצירות אומנות

יש הרואים בהתפתחותה של אומנות מודרנית, כמעין נקודת אי רציפות בהתוויית היחסים שבין האמן, האובייקט והקהל. בעוד שבעבר הייתה יצירת האמנות ברורה מאוד, ייצוגית מאוד כלפי האובייקט, ולא היה צורך בהסתגלות כלשהי לסגנון או לזרם, ולא היה צורך בידע מוקדם או בהיכרות עם האמן על מנת להבין את משמעות היצירה, הרי שאמנות חדשה זו יצרה מצב שבו על הצופה לעבור תהליך של הסתגלות, של היכרות עם סגנון היצירה ועם יצירות האמן עצמו, על מנת להבין את משמעות היצירה ואת האיכויות הנסתרות שהיא מביאה.

עושר אמנותי רחב ומגוון

בהתאם לכך, קמו לסגנון אמנות זה שורה של מתנגדים בעיקר על הבסיס הזה של מורכבות יתרה, של חוסר רלוונטיות בין היצירה ובין האובייקט עצמו וכדומה. בסופו של דבר, איפשרה אמנות זו חופש יצירה יוצא דופן עבור אמנים רבים שרצו ליצור לעצמם את הכללים שלהם, להביע את עצמם בדיוק כפי שהם רואים את הדברים ולא על פי כלל שטחי ושרירותי על הקשר שבין היצירה לאובייקט, ובהתאם לכך גם זכה סגנון זה של אמנות לעדנה רבה ולמקום חשוב בכל הסוגים של לימודי אומנות.

 

צור קשר עם מכללת ביטוי

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי