אמנות אורבנית, לימודי אומנות, מכללת ביטוי
i3 i2

אמנות אורבנית

הקשר בין אמנות לבין אדריכלות

בין האמנות והאדריכלות נרקם קשר הדוק עוד מתקופות מאוד עתיקות בהסטוריה של האנושות. ניתן לראות כבר בערי אירופה העתיקות, שציירים ופסלים הם אלה אשר עיטרו את הבתים בעיטורים יפהפיים- את הדבר עדיין ניתן לראות על גבי בניינים, ארמונות ובתים רבים ברחבי אירופה. מאז ומתמיד אנשים רוצים לגור במקומות יפים יותר, ולכן נוצר הקשר הראשוני בין שני התחומים הללו (שכמובן הלך והתפתח עם הזמן).


עד כה דיברנו על מבנים אדרכיליים שיש בהם אלמנטים של אמנות. כעת נפנה לביטוי נוסף של הקשר בין שני התחומים, המתבטא בצורה מעט שונה. במאה העשרים, יצירות אומנותיות מתחומי הפיסול והציור החלו לאמץ מאפיינים שונים של תחום האדריכלות- למשל יחסים בין המבנה לבין החלל שיש בתוכו. הפסלים הללו השתלבו עם סביבתם, והפכו להיות חלק בלתי נפרד מהמרקם של ערים רבות ברחבי העולם המערבי. זוהי, למעשה, האמנות האורבנית.


סוג זה של יצירות גורמות לאנשים להיות מודעים יותר אל הסביבה שלהם, ולמשוך את תשומת ליבם אל יצירות אמנותיות המוצגות מחוץ למקומות בהם היו מצפים שתהיה (כגון מוזיאונים ותערוכות שונות). תחום זה הופך את האמנות לנגישה יותר עבור כל האנשים החיים בעיר, גם עבור אלה שאין להם עניין מיוחד באמנות או שלא נחשפו אליה בעבר.

להפוך את העיר לפחות אפרורית

האמנים המודרניים הבינו כי העיר לא צריכה להיות דווקא משעממת ואפורה. מעבר לתפקידה הפונקציונלי כסביבת חיים עבור האנשים החיים בה, יכול להיות לעיר גם ערך אמנותי רב. העיר כוללת לרוב בניינים בעלי צורה אחידה למדי, והדבר היחיד שמספק גיוון הוא פסלים ומונומנטים אשר מנציחים דמויות ציבור או מנהיגים עתיקים. צורה זו של ערים היא די משעממת וחוזרת על עצמה, ואנשים כבר אינם מזדהים עם פסלי המנהיגים הללו והם לרוב חסרי ייחוד ושימוש.


בדיוק בערים כאלה התפתחו הרעיונות לשימוש באמנות לשם עיצוב העיר. מדובר בעיצוב עיר חדשה, כזו שתתקשר עם התושבים ולא תשאיר אותם אדישים. כאמור, האמנות האורבנית מנגישה את התחום גם למי שרק חי את חיי היום-יום שלו, מבלי לבקר במוזיאונים. לא כולם יכולים להרשות לעצמם ביקור במוזיאון, אך לכולם מגיע להנות מאמנות טובה.


אמנות אורבנית אינה מתנשאת מעל אנשי העיר, אלא יורדת אל גובה העיניים שלהם ומדברת איתם. היא פונה אל המכנה המשותף בין האנשים, ובכך היא נוגעת בכל קהל האנשים בעיר. היא לרוב אינה מעבירה מסרים עמוקים, אלא מסתפקת במועט- באסתטיקה, בייחוד, בעניין שמתעורר בעקבותיה, ברגשות החיוביים שהיא מעלה אצל מגוון רחב של אנשים. הקריטריון החשוב ביותר לאמנות מודרנית טובה הוא מידת השתלבותה עם שאר הנוף של העיר, כך שהיא לא תכביד על עיצוב העיר ועם זאת תמשוך תשומת לב חיובית.

 

צור קשר עם מכללת ביטוי

מידע נוסף על לימודי אומנות

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי