אמנות בזבל | לימודי אמנות | מכללת ביטוי
i3 i2

אמנות בזבל

מה היא אמנות בזבל?

בעולם בו המודעות לאיכות הסביבה, ולחשיבות המחזור לעתיד כדור הארץ, היא כל כך גבוהה, היה זה אך טבעי ומתבקש שחשיבה זו ומודעות זו יבואו לידי ביטוי גם בעולם האמנות. על אף ששם כבר יש סביב נושא זה, ואפילו סרט ברזילאי שהיכה גלים בעולם האמנות וקרוי בדיוק כך "אמנות בזבל", עדיין לא מדובר פה בסגנון אמנות שהתפתח ויכול להירשם בהיסטוריה כענף חדש בעולם האמנות. זה הוא אכן ענף חדש, קונספט חדש ודרך חדשה, וזה מאוד מתאים לרוח התקופה, ועל כן גם סביר להניח שיתפתח להצלחה גדולה ולסגנון אמנותי בפני עצמו, אך כרגע אנחנו נמצאים רק בשלב של לימודי אומנות באמצעות זבל, שלב של צעדים ראשונים בתהליך ההתפתחות.

אמנות המבוססת על זבל כחומר גלם

אומנות באמצעות זבל היא למעשה אמנות שחומרי הגלם בהם נעשה שימוש לצורך ביצוע היצירות הם פשוט מאוד זבל. את הזבל אפשר לאסוף ברמה הביתית, ברמה השכונתית או ברמה של איסוף כמויות גדולות של זבל ממזבלות מרכזיות לצורך ביצוע היצירה. ההנחה ההגיונית היא שהזבל ממנו כולנו אוהבים להתרחק, יכול לספק לכל אמן את כל האמצעים, כל החומרים וכל הכלים שהוא זקוק להם כדי ליצור יצירת אמנות של ממש, ואם אנחנו חיים בעידן שבו אנחנו יכולים ורוצים להפוך זבל לפריטים בעלי ערך ושימושיות, אין שום סיבה, ויהיה זה אך טבעי שכך גם נוכל לעשות בתחום האמנות.

אמנות שממחישה את עקרון המיחזור: מזבל לזהב

בסרטו "אמנות בזבל" מחליט ויק מוניז, אחד האמנים המצליחים בעולם ויליד ברזיל, להפוך זבל לזהב. הוא מגיע למזבלה בה הוא פוגש אנשים חסרי מזל, שהחיים לא האירו להם פנים, שם הוא מציע להם לשתף איתו פעולה ביצירת יצירות אומנות באמצעות הזבל שהם אוספים. יצירות אלה הוצגו ונמכרו בסכומי עתק בלונדון וניו יורק, וכל כספי המכירות הועברו לאותם אנשים שהפכו להיות כבר לא כל כך חסרי מזל, בזכות האמנות. בסרט זה מציג מוניז את ההקשר החזק ביותר עד כה בין זבל ובין אומנות, בין הסביבה ובין האדם, ואולי עושה את הצעדים הראשונים שברבות הימים יהפכו לאמנות של ממש.

סגנון אמנות בתחילת דרכו המציע חופש יצירתי לכל אמן

קשה לדבר על כללים, על סגנונות, על טכניקות ושיטות אמנותיות בעבודה עם זבל או על לימודי אומנות סביב תחום זה, ויחד עם זאת, אמן המגיע מכל רקע אחר יכול, בהחלטה אחת, להגיע למזבלה ולמצוא בעצמו את כל האמצעים הדרושים לו ליצירת אמנות מוצלחת. בדיוק כמו האמנות המודרנית בה יכול האמן להביע את עצמו בכל דרך שנראית לו לנכון, וללא תלות בדמיון היצירה לאובייקט סביבו היא נוצרה, גם בעולם של אמנות בזבל, יכול האמן לעשות שימוש בקופסאות שימורים, בדים ישנים, בקבוקי פלסטיק, ניירות ואפילו זבל אורגני כדי ליצור ייצוג של אובייקט בצורה יצירתית מאוד ויוצאת דופן.

צור קשר עם מכללת ביטוי

מידע נוסף על לימודי אומנות

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי