אמנות יהודית | לימודי אומנות | מכללת ביטוי
i3 i2

אמנות יהודית

לא פעם עולה השאלה מהי אמנות יהודית, מה מאפיין אותה, מה עומד מאחוריה, מהי משקפת, באילו תנאים היא צריכה לעמוד וכדומה. יש שיטענו שאמנות יהודית צריכה בהכרח להיעשות ע"י יהודים, (ויש שיטענו שאין זה הכרחי). יש שיטענו שאמנות יהודית תכלול בהכרח סמלים שקשורים ליהדות או לחלופין את אותיות הא', ב', יש יטענו שאומנות זו תהיה מחוברת בהכרח למקורות ולתנ"ך, יש שיטענו שהיא צריכה להיות קשורה לא"י וכדומה. עם זאת אף אחת מההגדרות אינה מדויקת והתשובה שמחפשים הרבה יותר מורכבת ולא פעם נתקלת בטענות נגדיות. עם זאת השאלה מהווה נדבך חשוב מהדיון התרבותי ועל כן יש סביבה לא מעט התעניינות והתעסקות, ולמעט המטרה למצוא לה תשובה, גם מדובר על תרומה חשובה עבור שמירת הלהבה של נישה זו.

מהות הקושי

אחת הבעיות המרכזיות על מנת להגדיר אמנות יהודית נובעת מכמה סיבות. אחת מהן היא המנעד הרחב שעונה על הגדרה זו, כך שלצד אומנות שימושית כגון חפצי יודאיקה גם יש מגוון פריטי אומנות כגון ארכיטקטורה וציור. עוד בעיה נובעת מאי רצף, כך שקשה לעקוב אחר אמנות יהודית מתקופת העת העתיקה ועד אמנות של המאה העשרים, ובנוסף אמנות יהודית נעשתה לא רק ע"י יהודים ולאורך השנים עמים רבים פנו אליה, ואם נוסיף לכל זאת את העובדה שיש מגוון דימויים לאורך ההיסטוריה שחוזרים הן אצל אמנים יהודים והן אצל כאלו שאינם יהודים– הרי שניתן להבין את יסוד הקושי במציאת הגדרה מדויקת ויותר מכך הגדרה מוסכמת.

מאפיינים

עם זאת כן ישנם כמה מוטיבים שמיוחסים לאמונות יהודית. מוטיבים כגון אזכור סיפורי תנ"ך באופנים מסוימים- (אומנות יהודית תימנע מהצגת צורות בעלות משמעות מטאפיזיות), לצד חפצי יודאיקה מובהקים שלא ניתן להתכחש לעובדה לאיזו נישה באמנות הם שייכים. על מנת להעמיק בתחום מומלץ לפנות אל לימודי אמנות שחוקרים את התחום בהרחבה.


דוגמאות

יש שלל עבודת יהודיות מפורסמות. נתחיל עם תערוכה מהשנים האחרונות שכבר מהשם שלה ניתן להסיק על הקשר היהודי- תערוכת "כן תעשה לך" בה נחקרו ביטויים יהודים מההיבט הפרקטי. אם נביט אחורה נמצא שיש שלל כתבי יד ששרדו את ימי הביניים בעלי נופח אמנותי יהודי כאשר "תנ"ך פרחי" מצויר ע"י אלישע בן אברהם קרקש והוא משלב בין היתר משטחים דקורטיביים בסגנון ערבסקי, אך גם נחשב כאמנות יהודית כיוון שהיצירה נמנעת מתיאור של דמויות. "הגדת סראייבו" מהמאה ה14 מהווה אמנות יהודית מובהקת בה מאוירים שריגים, ניצנים וחיות סביב הטקסט המקראי. אם נקפוץ עם השנים נגיע אל המאה ה19 ובה נמצא את הציור הידוע "חתונה יהודית" ואת הציור "בן לעם העתיק" שהם פרי יצירתו של הצייר ההולנדי יוסף ישראלס שגם הן משלבות סממנים יהודים מובהקים ועוד רבים אחרים.

 

צור קשר עם מכללת ביטוי

מידע נוסף על לימודי אומנות

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי