אמנות ישראלית, אומנות ישראלית, לימודי אומנות- מכללת ביטוי
i3 i2

אמנות ישראלית לאורך ההסטוריה

התרבות הישראלית ככלל אינה ברורה, ולא תמיד ברור אם ניתן להגדיר מהו בידיוק מושג האמנות הישראלית.

הקשר בין אמנות ישראלית לבין התרבות הישראלית

אמנות ישראלית החלה את דרכה אפילו לפני קום המדינה, כבר בתחילת המאה העשרים. אז, ניכר קשר מאוד ברור בין האמנות לבין האידאולוגיה, שהייתה אז אלמנט מאוד חזק בחייהם של רבים מן התושבים. לא היו חוקים סדורים והגדרות. מה שניכר באמנות ישראלית אז הוא הרבה השפעה תרבותית בינלאומית ממגוון התפוצות מהן באו התושבים. מוטיב אחד שבולט במרבית הציורים מן התקופה ההיא הוא הציור המופשט או הכמעט מופשט, מה שהיה נהוג אז בזרמי אמנות בולטים במדינות שונות בעולם המערבי.


ניכר שילוב של האתוס הציוני, שאפיין את האוכלוסייה, ביחס עם חזון חילוני ואוניברסלי. בין הבולטים שבציירים מזרם זה, ניתן למנות את נחום גוטמן וראובן רובין. למרות שהציורים היו מופשטים, הם תיארו פעמים רבות סצנות שונות מחייה של המדינה הצעירה- למשל, ציורים אשר תיארו את האבל כתוצאה ממלחמת העצמאות. בנוסף, ניתן להבחין במוטיבים שונים מחיי היום-יום של הקיבוץ שהיו נהוגים אז.

שנות ה-60

בשנות ה60 נוספו לסגנון המופשט גם אלמנטים של רישום פריטים מהמציאות- סגנון ששאב השראה מהאמנות הדרום אמריקנית. האמנים הבולטים בסגנון זה הם אריה ארוך ואביבה אורי.


בתקופה זו התפתח סגנון אמנות נוסף, המקושר עם האמן מרדכי ארדון. הוא שילב ביצירותיו אלמנטים מעולם המיסטיקה היהודית- את ההשראה הוא שאב מבית אביו. למרות שהציורים שלו זכו להרבה הדים בעולם והצליחו מאוד, בארץ הם לא זכו להצלחה כה רבה. הסיבה לכך שהיא שהאמנות בישראל, בעיקר בתקופה זו, ביקשה דווקא לשמור על ציביון חילוני ולהתרחק ממוטיבים המזכירים את המסורת היהודית.


כניגוד מוחלט לארדון, יש לציין את האומן רפי לביא. לביא השתמש בדיקט פשוט כמצע ליצירותיו. על הדיקט הזה, הוא שירבט בעיפרון וצירף כרזות שונות וחלקים מעיתונים. אמנותו זכתה לכינוי "אסכולת הדיקט".

לאחר מלחמת ששת הימים

התקופה שלאחר מלחמת ששת הימים סימנה התפתחות טכנולוגית רבה בארץ. הצילום וצילום הוידאו הפכו גם הם לאמצעים מהם ניתן ליצור אמנות. האמנות הישראלית החלה לשמש יותר ויותר לשם תיעוד המציאות, ונוספו אלה שלל מסרים אישיים ופוליטיים. מאז ועד היום, לאמנות הישראלית יש אופי מאוד ישיר ונוקב- וייתכן שזהו בדיוק אופיה של כל האוכלוסייה והתרבות הישראלית. כדוגמא ניתן לקחת את האמן יאיר גרבוז, אשר השתמש בשאריות מתערוכות רשמיות של הסוכנות, והפך אותן לתערוכה אירונית ובעלת מסרים עוקצניים משהו.


בתקופה זו מסתמנת גם יותר ויותר הכרה בינלאומית באמנות הישראלית, וטרנדים עולמיים החלו לחדור אט אט לאמנות הישראלית. מאז ועד היום, מנסים האמנים הישראליים לשמור על המסרים והזהות הציונית-יהודית ביצירותיהם, ועם זאת ליצור יצירות שיצליחו בכל רחבי העולם.

 

לפרטים על לימודי אומנות במכללת ביטוי

צור קשר עם מכללת ביטוי

מידע נוסף על לימודי אומנות

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי