אמנות מופשטת | מכללת ביטוי המכללה המובילה ללימודי אמנות
i3 i2

אמנות מופשטת

לחוות את החיים דרך הציור

אמנות מופשטת- הצורה הטהורה ביותר של אמנות

לפעמים, קשה להבין את האומנות המופשטת. אך באופן אירוני למדי, עובדה זו היא מה שהופכת אותה ליפה כל כך. זוהי אמנות בצורתה הבסיסית ביותר. במאמר זה ניתן למצוא סקירה קצרה של הסטוריית האומנות המופשטת, ודרכים בהן ניתן להתמודד אתה ולהבין אותה.

היסטוריה של אמנות מופשטת

רוב האומנות הקיימת היום ניתן להגדרה כאומנות מופשטת, וכך היה המצב לאורך כל 100 השנים האחרונות. התפתחות הצילום בסוף המאה ה-19 והתקדמותו הרבה עד ימינו שחררו את האמנים מן החובה לייצג את המציאות כפי שהיא ביצירותיהם. אמנים כבר אינם מנסים להתחקות אחר התמונה המושלמת שתעביר את המציאות בצורה מדוייקת, וזה הביא ללידתה של מהפכת האומנות המופשטת, מהפכה שאת הדיה ניתן לראות גם באומנות בת זמננו.


כיום, איש לא מצפה מאומנים לצייר בדיוק את מה שהעין שלהם רואה- וגם מן האומנים עצמם אין כל רצון לעשות זאת. במקום זאת, מציירים האומנים את הפרשנות האישית שלהם לדברים אותם הם רואים, מה שיוצר את האומנות המופשטת. חוסר האובייקטיביות גורם לאומנות להיות הרבה יותר מסובכת, ופעמים רבות היא אינה מובנת עבור הצופה הממוצע. לעומת זאת, עבור חובבי אומנות שמוכנים להקדיש זמן ומאמץ ללימוד הנושא, יכול סגנון אומנות זה להיות מדהים ומרגש.

הבנת אמנות מופשטת

את האומנות המופשטת ניתן להשוות לתחומים של שירה וספרות. במקום פשוט לדווח את העובדות, כפי שעושים בעיתונות למשל, שירה נותנת הרבה יותר: היא חושפת את גישותיו ורגשותיו של הכותב כלפי הדבר עליו הוא בחר לכתוב. האמנות המופשטת עושה פחות או יותר את אותו הדבר. על ידי שימוש בצבעים ובסוגי הצללה שלא בהכרח קיימים באופן טבעי, יכול האומן להעביר את רגשותיו ומצבי הרוח שלו באופן שלא ניתן לעשות באמצעות ציור רגיל שמתאר את המציאות.


ממש כפי שהמשורר בוחר את מילותיו בקפידה על מנת לעורר רגשות שונים בקוראים, כך הצייר בוחר בקפידה את הצבעים ואת משיחות המכחול על מנת להעביר באופן מדוייק את רגשותיו. זה מה שהופך אומנות זו לכה אותנטית ואנושית, בשל העובדה שהיא מעבירה את המתחולל בתוככי נפש האדם.


האומנוות מסוג זה עלולה להיות חשופה לביקורת מצד אנשים סקפטיים, שצופים ביצירות ומאמינים שהם היו יכולים ליצור בדיוק את אותו דבר וכי לא נדרש כל כישרון כדי ליצור יצירות כאלה. אך מי שיש ברשותו ניסיון רב בצפייה ביצירות כאלה, יכול לזהות מביניהן את יצירות המופת. מדובר ביצירות בהן האומן בחר בקפדנות כל פרט ופרט בציור על מנת להעביר את רגשותיו אל המתבונן ביצירה. ככל שרואים יותר יצירות כאלה, כך קל יותר להבין את המשמעות הנסתרת העומדת מאחוריהן, ובכך ניתן להעריך אותן ולהחשיבן ליצירות אומנות.

 

ללימודי אומנות במכללת ביטוי לחצו כאן

 

 

צור קשר עם מכללת ביטוי

מידע נוסף על לימודי אומנות

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי