אומנות עכשווית | לימודי אומנות | מכללת ביטוי
i3 i2

אמנות עכשווית

איך להסתכל על אמנות עכשווית?

האמנות הקלאסית הייתה פשוטה יותר לתפיסה. לפני המצאת האמצעים הטכנולוגיים שמטרתם היא לתעד את המציאות, התיעוד היה תפקידה הבלעדי של האומנות. ציור טוב היה ציור שמחקה את המציאות בצורה מדויקת יותר. כך, היה קל מאוד להתבונן ביצירות האומנות ולשפוט אותן. הקריטריונים להערכה היו אינטואיטיביים וידועים לכל. אך כיום, כאשר התפתח תחום האומנות העכשווית, השתנה התחום מאוד. אמנות עכשווית היא מופשטת יותר. מטרתה היא להעביר מסר או רגש, ולאו דווקא לתאר את המציאות כפי שהיא. האמנות הזו מתמקדת ברגשותיו של האומנן שיצר את היצירה, ולעיתים בתהליך היצירה עצמו. לא תמיד קל לנו להסתכל על יצירות האומנות הללו ולהעריך אותן.

הכירו את מה שעומד מאחורי אמנות עכשווית

המפתח להבנת תחום האמנות המדורנית הוא הבנה של כל מה שעמד מאחוריה. ראשית, עלינו להבין את התהליך שגרם בראש ובראשונה להתרחקות מן האומנות הקלאסית- הרי הוא התהליך שתואר לעיל, של החלפת האמצעים הטכנולוגיים את האומנות בתפקיד של תיעוד המציאות. אז, נבין שלאומנות המודרנית לא חייבת להיות משמעות מוגדרת, ולמרות נטייתנו הטבעית- אין הכרח שהיצירה "תזכיר" לנו אובייקט מציאותי, שכן מטרתה אינה לחקות את המציאות.

הכירו את הזרמים השונים של אמנות עכשווית

הרבה פעמים, אין היצירה עומדת בפני עצמה. כל יצירה היא חלק מזרם מסוים או תפיסה מסוימת. מכלול היצירות של תקופה יכולות להעביר מסר או דרך חיים לגבי אותה התקופה. אם נכיר לא רק את היצירה הבודדת בה אנו מתבוננים, אלא מכלול שלם של יצירות באותה התקופה, ובנוסף נלמד על התרבות והפילוסופיה של התקופה- נוכל להבין טוב יותר את המשמעות העומדת מאחורי היצירות, גם אם הן נראות לנו ממבט ראשון מופשטות לחלוטין.


לכן, לפני שהולכים לתערוכת אמנות מודרנית יש צורך בהרבה מאוד עבודת הכנה וידע מוקדם, שיאפשרו לנו להבין טוב יותר את מה שאנו רואים סביבנו.

תנו לעצמכם להרגיש

עוד גישת מפתח להתבוננות באומנות המודרנית היא לא לחשוב יתר על המידה. אם לא תנסו לחפש משמעויות ותפסיקו לשאול שאלות, תוכלו לאפשר לעצמכם להתחבר לרגשות שלכם, ופשוט לתת להם לעלות בעת התבוננות ביצירה. כך תגיעו אל התחושות שהרגיש האומן כאשר יצר את היצירה. האמנות העכשווית, כאמור, שמה הרבה מאוד דגש על רגשות האומן כאשר יצר את היצירה ועל תהליך היצירה- ולכן ייתכן שכאשר תתנו לעצמכם להתחבר אל הצד הרגשי שלכם, תבינו באמת ובתמים למה התכוון האומן כשיצר את היצירה.

לסיכום, אמנות מודרנית היא הרבה מאוד עניין של תרגול. כדי לדעת להבין אותה ולהעריך אותה, יש צורך להתבונן לעומק בהרבה מאוד יצירות, לחקור אודותיהן ולגבש לגביהן דעה. לא כל אחד ימצא שהוא מתחבר לאומנות המודרנית- אך באצעות ראש פתוח ולימוד של התחום, רבים יוכלו להנות ממנה.

 

צור קשר עם מכללת ביטוי

מידע נוסף על לימודי אומנות

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי