השקעה באומנים ישראלים | אמנות ישראלית | מכללת ביטוי
i3 i2

אמנים ישראלים- כדאי לשקיע בהם?

מאמר זה מיועד לאספני אמנות, אשר מתלבטים אם להשקיע ברכישת יצירותיהם של אמנים ישראלים. מסתבר שהתשובה לשאלה זו אינה חד משמעית כלל. העניין תלוי מאוד ברכישה ומשתנה מאוד מאומן לאומן. מאמר זה ירכז את הסיבות לכאן ולכאן, ויעזור לכם להחליט אם כדאי לרכוש יצירות אמנות כאלה או לא. קודם כל נבהיר שמי שאוהב אומנות וקונה יצירה אחת על מנת לקשט את קירות ביתו, אינו מוגדר כמשקיע באומנות. השקעה באמנות משמעה אספנות, כלומר רכישת מגוון יצירות מסוג מסוים או יצירות בעלות קונספט מסוים. מובן שמדובר בהשקעה כלכלית לא קטנה, והיא אינה מתאימה לכל אחד.

אמנים ישראלים- למה לא

הבעיה העיקרית בהשקעה באמנות ישראלית היא הקושי להעריך את שווי היצירה. תחום האמנות בישראל אינו מספיק מפותח כדי לחזות האם ליצירה יהיה שווי רב בעתיד או לא. אפילו למי שמשקיע בסיכון גדול בבורסה יש מושג מסוים לגבי סיכויי ההצלחה שלו- אך כאן המדדים מעורפלים יותר, ומדובר בסיכון גדול למדי. הסיבה לערפול זה היא ששוק האמנות בישראל קטן ביחס למדינות אחרות בעולם, ולכן קשה מאוד לבצע הערכה מתמדת שלו המתבססת על מה שקורה בו באופן יום יומי. עוד בעיה בהשקעה כזו, היא עמלת הכניסה הגבוהה אליה. במכירות פומביות של יצירות האמנות, העמלות נוטות להיות גבוהות מאוד, והן יכולות להגיע לשיעור של 15% למוכרים ו-15% אחוז לקונים. המחיר של היצירות בדרך כלל גבוה ממילא, והשילוב שלו עם העמלות הגבוהות עלול להרתיע רבים מן המשקיעים הפוטנציאליים.

למה כן כדאי להשקיע על אומנות ישראלית

למרות כל הנאמר לעיל, השקעה באומנות ישראלית טומנת בחובה גם המון סיכויים, ויש מי שיוכל להרוויח רבות מהשקעה כזו. ככל שיש למשקיע יותר הבנה וידע בתחום האומנות בו אתם רוצים להשקיע, כך סיכויי ההצלחה שלכם גבוהים יותר. ההשקעה, אם כן, אינה אקראית לחלוטין, ומבוססת לעיתים קרובות על טביעת העין הטובה שלכם. אם יש לכם כזו, ואתם יודעים היטב להעריך אומנות- יש לכם סיכוי גדול יותר להשקיע ביצירה הנכונה ולהרוויח מכך בסופו של דבר. הדבר מתבסס הרבה פעמים גם על הניסיון שלכם בהשקעה ביצירות- כך שסביר להניח שעם הזמן, תוכלו לשפוט את היצירות בצורה טובה יותר ולהצליח יותר בהשקעותיכם.


לא רק הידע וההבנה באומנות יכולים להשפיע על סיכויי ההצלחה של ההשקעה, אלא גם היכרות עם האומן. דווקא משום שהשוק בישראל יחסית קטן, יש לכם יותר סיכוי להכיר את האמן בו אתם משקיעים באופן אישי. תוכלו להכיר את התנודות בקריירה שלו, שעשויות להשפיע על ערך היצירות שלו. אם, למשל, אתם יודעים שהאומן עומד להשתתף בתערוכה חשובה בקרוב, בארץ או בחו"ל- הרי שעובדה זו יכולה להעלות משמעותית את ערכן של יצירות אומנות, ואולי שווה להשקיע בהן דווקא כעת.

 

צור קשר עם מכללת ביטוי

מידע נוסף על לימודי אומנות

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי