אתיקה מקצועית בטיפול באמצעות אומנות | טיפול באומנות
i3 i2

אתיקה ומקצועיות בטיפול פסיכולוגי באמצעות אומנות

המטפלים בטיפול פסיכולוגי באמצעות אומנות מחוייבים לשמירה על אתיקה ומקצועיות במהלך הטיפול. בעוד לימודי טיפול באומנות הינו תחום אשר עדיין אינו מוסדר מבחינה ממשלתית, הרי שבמדינת ישראל ישנם כ 1,200 מטפלים בטיפול פסיכולוגי באמצעות אומנות אשר רשומים באיגוד המטפלים באומנויות ומחוייבים לשמור על אתיקה מקצועית.

חשיבותה של האתיקה המקצועית

לימודי טיפול באמניות מכשירים מטפלים מתחומי הפסיכולוגיה או מתחומי האומניות לצורך טיפול תוך שימוש בכלים אומנתיים. האתיקה המקצועית נועד ליצור הבהרה בין תהליך יצירתי לבין תהליך טיפולי והשילוב שבין שניים. שמירה על כללי האתיקה הינה חלק חשוב מן המקצוע, ולכן, האתיקה הינה חלק מתוכנית לימודי טיפול באומנויות. האתיקה נוסחה תוך הבנה עמוקה של ההבדל בין יצירה של עבודת אומנות במסגרת שאינה טיפולית לבין יצירה של עבודת אומנות כחלק מתהליך טיפולי פסיכולוגי.

היושר והמקצועיות של המטפל

המטרה של טיפול פסיכולוגי באמצעות אומנות אינה מתקיימת לצורך יצירת אומנות גבוהה, אלא לצורך טיפול, איבחון, הדרכה וייעוץ באמצעות פעילות אומנתית המאפשרת הבעה עצמית. זהו הבסיס של תהליך הטיפול וזוהי המטרה. הכלים האומנתיים בהם משתמשים המטפלים במהלך הטיפול, כדוגמת משחק, דרמה, מוזיקה, מחול או ציור מגוייסים בכדי לאפשר לחזק את הביטחון העצמי ולהתמודד עם בעיות נפשיות. המטפל באומנויות מחוייב לשמור על מערכת החוקים והיחסים המתקיימת בין מטפל ובין מטופל ולא לנצל אותה לרעה. מהלך הטיפול יכלול תיעוד וסיכום מקצועי, על מנת שניתן יהיה להכין מערך טיפולי מיטבי ונאות בהתאם לצורכי המטופל, תוך שמירה על סודיות מלאה.

היצירה במסגרת הטיפול

מאחר ומהלך הטיפול הפסיכולוגי באומנות כולל בתוכנו יצירות, בין אם ויזואליות ובין אם כתובות או נשמעות, הרי שישנה חשיבות רבה לשימור היצירה וכלי היצירה באופן בטוח לחלוטין. היצירות הנוצרות במהלך הטיפול הפסיכולוגי, מטרתן, בראש ובראשונה, הינה טיפולית, בין אם לצורך ניתוח והבחנה ובין אם לצורך למידה או רכישה של כלים להתמודדות טובה יותר עם המציאות. בעוד השמירה על היצירתיות מצידו של המטופל הינה חשובה, הרי שעל יצירה היא קודם כל למטרת הטיפול בלבד. כל יצירה הנוצרת במהלך הטיפולי צריכה להיות מאוחסנת בתנאים הטובים ביותר וכמובן ליצור בידול בין עבודתיהם של המטופלים השונים, כחלק משמירה על החיסיון הטיפולי והסודיות הנדרשת. מאחר והיצירות עצמן שייכות למטופל, יש לתת למטופל את האפשרות לקחת את היצירות אליו, אך לשמור העתקים של העבודות אצל המטפל. אין לחשוף את היצירה לגורמים אחרים ואין לעשות בה כל שימוש מסחרי, רק אם התקבלה התחייבות בכתב מטעם המטופל, תוך הסכמתו המלאה לעניין.

האתיקה המקצועית של טיפול פסיכולוגי באמצעות אומנות מאפשרת ליצור את הבידול בין היצירה כאומנות עצמית, לבין יצירה כאומנות טיפולית.

צור קשר עם מכללת ביטוי

מידע נוסף על טיפול באומנות

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי