גישות בטיפול באמנות, תרפיה באומנות, מכללת ביטוי
i3 i2

גישות בטיפול באמנות

אחת הטכניקות המתקדמות והחדשניות ביותר לטיפול בבעיות נפשיות או התנהגותיות באמצעות תרפיה הינה האמנות. האמנות היתה מאז ומעולם כלי ביטוי בעל ערך רב. תרפיה באמנות מאפשרת לעוסקים בדבר להשתמש בטכניקות האמנות, כדוגמת, ציור, פיסול, צילום ודרמה, לא רק ככלי לביטוי עצמי בקרב המטופלים, אלא גם, ובעיקר, כחלק מטיפול נפשי הנועד לשחרר, לשנות ולשפר.. היצירה והבנתה מקרבת את המטופל אל ההבנה העצמית, אל הקבלה ואל השינוי, ומצליחה לעורר תחושות ורגשות המאפשרות לשפר את איכות החיים.

הגישות הקיימות לטיפול באמנות

כשם שיש זרמים שונים של טיפולי פסיכולוגיה, כך, גם הטיפול באמנות נגזר מתוך גישות שונות של חוקרים ומחקרים אשר נעשו לאורך השנים האחרונות.
• הצופה מהצד – גישה זו גורסת כי המטפל הוא הצופה מהצד בתהליך היצירה של המטופל, כאשר עם סיום היצירה נעשה סוג של ניתוח ופרשנות של היצירה. האמנות, במקרה זה, הינו כלי נוסף של המטפל להבין את רחשי ליבו של המטופל, לכוון ולהדריך.
• המעורב – גישת טיפול זו למעשה הופכת את המטפל לחלק אינטגרלי ממהלך הטיפול, כאן, המטפל לא רק צופה מהצד, אלא מנחה את המטופל באמצעות כלים אמנותיים, מאפשר מבט אחר, מציע אלטרנטיבה אחרת לפרשנות.
• האובייקט השלישי – בגישה זו היצירה הינה ישות בפני עצמה, אשר יחדיו, גם המטפל וגם המטופל יכולים לשנות, להשפיע ולעצב מחדש.
ההבדל בין הגישות השונות הינו ביחס שבין המטופל למטפל ליצירה ולמערכת היחסים הנוצרת בין שלושתם. אין ספק, כי תרפיה באמנויות מאפשרת לא רק להבין את המטופל אלא גם לספק כלים נכונים לביטוי עצמי, לשחרור רגשות, להתמודדות עם קונפליקטים, אך גם כיכולת הבנה טובה יותר של המטפל את המטופל.

מקום האמנות בטיפול

כפי שראינו, האמנות, או היצירה, מקבלת מקום מרכזי בתהליך תרפיה באומנות בכל שלושת הגישות הטיפוליות השונות. מאחר ומדובר בשלושה משתתפים בתהליך הטיפול, אשר מרכז הכובד משתנה בין גישה אחת לשנייה, הרי שייחוד הטיפול הינו עצם נוכחותה של האמנות או היצירה. הדילמות האינסופיות בקרב חוקרים ומטפלים ביחס אל האמנות ובין מערכת היחסים של המטפל והמטופל אל יצירת האמנות או התהליך האמנותי המתקיים במהלך הטיפול מעלה שאלות רבות, כאלה, אשר בהחלט יכולות לבנות עוד גישות חדשות ביחס אל תרפיה באומנות. האומנות המתקיימת מקבלת חיים משל עצמה, בין אם מדובר בניתוח היצירה או במתן של כלים חדשים לפרשנות היצירה או הכוונת המטופל אל עבר יצירה חדשה, הרי שהאמנות מאפשרת קודם כל לאבחן, לנתח ולהבין, כמו גם לשחרר ולשנות. במקום בו המילים נגמרות הרי שהביטוי העצמי הינו הכלי המרכזי לצורך טיפול עמוק, אשר תורם למהלך הטיפול התרפי.

ציור של תרפיה באומנות 

 

צור קשר עם מכללת ביטוי

מידע נוסף על טיפול באומנות

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי