טיפול באומנות | תרפיה באמנות | מכללת ביטוי
i3 i2

ההיסטוריה של הטיפול באומנות

טיפול באומנות הינו שילוב בין פסיכולוגיה, המטפלת בנפש, לבין אומנות, ככלי לביטוי עצמי. למרות העובדה שמדובר בתחום חדש יחסית בגישה הטיפולית, הרי שאפשר למצוא עדויות שונות לטיפול באומנות במהלך ההיסטוריה של הטיפול בנפש, אשר הבשילו עם השנים ומיסדו את הטיפול באומנות ומאפשרים גישות שונות של לימודי תרפיה באומנות. 

האדם והאומנות

האומנות הלכה תמיד יד ביד ביחד עם האדם, עוד בתקופת האדם הקדמון אנחנו יכולים למצוא עדויות היסטוריות לכך שלאומנות היה תפקיד חשוב ביותר בטקסים ואמונות. הדת והסימבוליות הויזואלית היתה חלק משגרת חייו של האדם הקדמון, וזו, סייע לו להכין את עצמו לקראת מסעות, צייד ועוד. עם השנים האומנות אינה עזבה את האדם, ותמיד אפשרה לעוסקים באומנות להביע את עצמם, את מחשבותיהם ואת הלך הרוח של התקופה בה חיו. נקודה נוספת למחשבה, היא העובדה, כי אמנים רבים לאורך שנות ההיסטוריה של האדם סבלו ממחלות שונות, וייתכן, כי האומנות היוותה בעבורם בסיס איתן להתמודדות עם בעיות נפשיות, עם מחלות ועוד.

התפתחות הטיפול באומנות

כבר במאה ה 19 אנחנו יכולים לראות כי נעשו מחקרים בתחום הטיפול באומנות במטרה של תרפיה. התרפיה באומנות היא זו שהביאה איתה את הגישות הראשונות לאמנות ככלי טיפולי. הראשון שהנחיל את הטיפול באמנות היה דווקא אמן בריטי בשם אדריאן היל, אשר בשנת 1942 התמודדות עם מחלת השחפת וסבר כי עיסוקו בציור עזר לו להחלים ולהתמודד עם המחלה בצורה טובה ביותר. לטענתו, הציור סייע לו לשחרר אנרגיות ולחזק את הביטחון העצמי שלו. לאחר צאת סיפרו "אמנות מול מחלה" בשנת 1945, החלו לקום הוגים נוספים בבריטניה שראו באמנות ככלי טיפולי, או אז, בשנת 1964 נוסדה באנגליה "האגודה הבריטית לטיפול באמנות". במקביל, באותה התקופה, בארצות הברית, החלו להתעורר מטפלים נוספים שראו באמנות אמצעי לביטוי נפשי המאפשר לסייע למטופלים להתמודד עם בעיות נפשיות, ביניהם מרגרט נאומבורג ואידית קרמר. נאומברג ראתה באמנות אמצעי לזירוז הריפוי הטיפולי, בעוד קרמר גרסה כי דווקא האמנות היא הכלי עצמו לטיפול נפשי.

הגישות לטיפול באמנות

בעוד שתי החלוצות הללו, נאומבורג וקרמר טבעו למעשה שתי גישות שונות לטיפול באומנות, הרי שהיום ישנן גיסות נוספות, כתוצאה ממחקרים שונים. לימודי תרפיה באומנות הפכו לחלק אינטגרלי ממערך לימודי הפסיכולוגיה, ומכונים רבים ברחבי העולם עוסקים היום בתחום לימודי תרפיה באומנות כאמצעי מיטבי לריפוי מחלות נפשיות, הפרעות התנהגות, שיקום, חינוך בגיל הרך, טיפול משפחתי באמצעות אומנות ועוד. גם היום, בעוד נראה כי הטיפול באומנות עשה קברת דרך לא קטנה, הרי שעדיין מחקרים העוסקים בתרפיה באמצעות אומנות ואומנות ככלי טיפולי מרחיבים את הגישות, אשר אט אט מאפשרות להבין טוב יותר את נפשו של האדם וכן לספק כלים להתמודדות עם הנפש.

עבודה של אחד מבוגרי מכללת ביטוי כחלק מקורס תרפיה באומנות:

ההיסטוריה של הטיפול באומנות

צור קשר עם מכללת ביטוי

מידע נוסף על טיפול באומנות

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי