הכלי האומנותי בטיפול הנפשי, טיפול באומנות, מכללת ביטוי
i3 i2

הכלי האומנותי בטיפול הנפשי

שילוב האומנות כחלק מהטיפול הנפשי מאפשרת לנו להעצים, לחזק, להבין, להתמודד וגם לשנות. האומנות הינה כלי בעל עוצמה רבה, וטיפול באומנות פותח לנו צוהר חדש המאפשר לנו באמת להגיע לכדי הבנה אמיתית, לשחרר מועקות, לחזק את הביטחון העצמי ולהתמודד עם בעיות נפשיות שונות. הטיפול הנפשי באומנות נעשה באמצעות כלים אומנותיים שונים, החל במשחק, דרמה, פיסול, ציור, צילום, תנועה ועוד.

השימוש במשחק ככלי טיפולי

המשחק, או הדרמה, הינה אחד מן הכלים הטיפוליים המאפשרים לעשות שימוש בתיאטרון, מופע או משחק על מנת להתמודד ולסייע. המשחק מעניק למטופל אפשרות לחקור את עצמו, לפתח את המודעות האישית שלו, לחזק את הביטחון העצמי על ידי התמודדות עם סיטואציות דרמטיות. המשחק מבוסס על ההרחקה של הסיטואציה מן המציאות אל מחוזות הדימיון, ובכך מסייע להסתכלות מרחוק על ידי דימוי, אימפרוביציה, המחזה, ועוד. במשחק כחלק מהתהליך הטיפולי, ניתן לעשות בצורה פרטנית או באמצעות קבוצה. הדרמה כחלק מתהליך הריפוי ידוע ככלי חזק ומכונן בעבודה עם קבוצות קשות יום באו עם קבוצות המתמודדות עם מחלות בריאותיות.

השימוש בדימויים ככלי טיפולי

ציור, קו, צבע, מכחול – כל אלו הינם כלים להבעה עצמית, וכן, כלים המאפשרים תהליך של טיפול נפשי. על ידי ציור ספונטני ניתן לא רק להבין את נפשו של המטופל, אלא גם, ובעיקר, לאפשר למטופל להתמודד עם רחשי ליבו, עם המקומות הקשים אותם הוא לא מצליח להביע באמצעות המילה. הדימוי ככלי טיפולי נעשה בצורה פרטנית או בקבוצה, והוא מעניק יכולת טיפול הן בקרב צעירים והן בקרב מבוגרים, מסייע להתמודד עם חרדות, פוסט טראומה, בעיות נפשיות והתנהגותיות ועוד. פן חדש אשר התווסף לאחרונה אל ההיבט הדימויי ככלי טיפולי הינו הצילום, אשר מאפשר יצירה של דימויים ויזואלים באופנים שונים כחלק מהבעה עצמית בתהליך הטיפולי.

הכלי האומנותי כטיפול    אומנות ככלי טיפולי

השימוש בתנועה ככלי טיפול

תנועה או מחול הינם אמצעים נוספים איתם ניתן לעבוד לצורך יצירת הבעה אישית או הכוונה אל שינוי. דפוסי התנועה והגוף מאפשרת למטפל לבחון, אך גם להציע, לשפר או להנחות. התנועה ככלי טיפולי הינה דרך מיטבית לטיפול בקבוצות, בילדים ובנוער, אך גם במבוגרים. התנועה מאפשרת לא רק שיחרור ממועקות או חרדות, אלא גם יצירה של הלך נפשי חדש המעניק יכולת התמודדות טובה יותר עם המציאות. הכרת הגוף, הקשה לגוף והבנת הגוף הינם יסודות מרכזיים בשימוש בתנועה ובמחול כחלק מהליך הטיפול הנפשי.

כלי האמונות בשילוב עם הטיפול הנפשי לא נועדו ליצירת מצוינות או יצירת אומנות גבוהה, אלא שימוש בכלים פשוטים בצורה מושכלת ונכונה, תוך הבנה עמוקה של הנפש ויצירת קרקע חדשה, בטוחה ויציבה להתמודדות טובה יותר עם המציאות.

 

צור קשר עם מכללת ביטוי

מידע נוסף על טיפול באומנות

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי