חומרים בטיפול באומנות | לימודי טיפול באומנות | מכללת ביטוי
i3 i2

חומרים בטיפול באומנות

כיום טיפול באומנות הנו תחום מאוד פופולארי. בעיקרון הטיפול משלב ידע פסיכולוגי לצד ידע באומנות ומוסדות רבים מוצאים בו שימוש. הטיפול יעיל עבור ילדים, נוער, ומבוגרים כאשר ניתן לבחור האם לעבור טיפול זה באופן פרטני, זוגי או בקבוצות. שיטה זו מבוססת על סימבוליות ועל כן נעשה שימוש רב בפיענוח מושכל של בחירת החומרים, השילוב והקומפוזיציה שלהם. בין תחומי האומנות השונים ניתן לפגוש פיסול, ריקוד, משחק, רישום, תנועה, ציור וכדומה.

סטודנטים לטיפול באומנות

 

מגוון חומרים

חומרי גלם יוצרים קומפוזיציה אותה ניתן לנתח וממנה ניתן להסיק על נפש האדם ואף להשתמש בחומרים השונים לטובת טיפול משקם. לכל חומר יש את הייחודיות שלו, את ההשלכות שלו, את האווירה שהוא מעביר ואת החדווה היצירתית שהוא מייצר. בין חומרי הגלם הרבים שקיימים עבור טיפול באומנות ניתן לפגוש חומרים טבעיים מול חומרים מלאכותיים. בין החומרים המלאכותיים ניתן לפגוש נייר, עיפרון, פחם, צבעי גואש, פלסטלינה, זכוכית וכדומה. כל חומר והמאפיינים הייחודים לו וכל חומר והמסר שהוא מעביר אודות היוצר.

עשייה

לימודי טיפול באומנות כרוכים בלימודי תאוריה במקביל להתנסות עם החומרים השונים. בלימודי התיאוריה ניתן ללמוד על בחירה ומשמעות. לדוגמה צבעי הפסטל השונים לרוב ישדרו רכות ואופטימיות, צבעי גואש יסמלו סיכוי וסיכון, פחם יסמל דרמה והרשימה עוד ארוכה.

דימויים

כאשר מדובר על טיפול נפשי והתנהגותי, לא פעם אנשים חשים נבוכים ועל כן אינם משתפים פעולה באופן כנה ויעיל. היופי באומנות הוא שמדובר על עשייה זורמת כאשר לרוב ליוצר עצמו אין מושג מה היא משדרת ועל כן המטופל משתף פעולה באופן הרבה יותר פרודוקטיבי. בנוסף יצירה היא עדות ממשית למחשבה של התת מודע, כך שהיא מהווה עדות פיזית לאורך זמן ובכוחה להשפיע הרבה יותר מאשר שיחה מילולית. כך שעשייה אומנותית בעצם מהווה עדות ועדות זו עשויה לספק חומר מהותי לטובת הצלחת התהליך בחלקיו השונים.

תנאים

כיום רוב לימודי טיפול באומנות דורשים לא פחות מאשר תואר ראשון כבסיס וכ600 שעות התנסות בנישה האומנותית הרצויה. באופן שכזה על המטפל להביע בקיאות הן ברמה הפסיכולוגית והן ברמה הפרקטית. רק כך הוא יהיה בשל לנתח סימבוליות ודימויים המוחבאים בין התנועות, הצבעים או הקימורים.

אופציות

כל היופי בטיפול באומנות זה שאדם יכול לבחור בתחום אליו הוא יותר מתחבר, כך שבמקביל הוא גם יכול לממש חלום, (למשל לפסל), גם להביע את עצמו וגם לעבור הליך טיפולי באווירה נעימה ומהנה. בעת לימודי טיפול באומנות נהוג לעבור על מגוון נושאים. בין הקורסים השונים ניתן למצוא פסיכותרפיה של מבוגרים וילדים, כלי לאבחון, גישות נרטיביות בטיפול, שיטות למחקר כמותי, שיטות למחקר איכותניות, טיפול משפחתי, מבוא לפסיכולוגיה וכמובן שגם התמחות מעשית בנישה הנבחרת - כאשר זו יכולה להיות כל אחת מהאופציות הקשורות לקטגוריה של ביטוי אומנותי.

צור קשר עם מכללת ביטוי

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי