חומרים לטיפול באומנות וטכניקות | טיפול באומנות | מכללת ביטוי
i3 i2

חומרים לטיפול באומנות וטכניקות

תחום טיפול הנולד מן הפסיכולוגיה והפסיכותרפיה המילוליות

טיפול באומנות הינו תחום הנולד מן הפסיכולוגיה והפסיכותרפיה והינו תחום טיפולי לפתרון בעיות וקונפליקטים בנפש האדם. בבסיסו של טיפול באומנות קיימת האמונה כי לאדם הסובל מפגיעה נפשית יהיה קל ואפקטיבי יותר לתת ביטוי לנפשו ולרגשותיו דרך חומר צבע וצורה מבלי להיות כבול להגבלה המילולית בלבד.

סוגי האומנות השונים, החומרים והסגנונות

טיפול באומנות מציע למטופלים נפגעי הנפש ליצור ולבטא את עצמם דרך סוגים שונים של אומנות, ביניהם ציור, פיסול, רישום, צילום ועוד. היצירה האמנותית נותן דרור לנפשו של המטופל ודרכה הוא מוצא צוהר לביטוי עצמי ולחשיפת ה"אני הפנימי" שלו.

המטפל מפרש ומפענח את עולמו הרגשי של המטופל באמצעות היצירה

תפקידו של המטפל במהלך טיפול באומנות הינו לפענח ולפרש את היצירות האומנותיות שהתקבלו תחת ידיו של המטופל ולהעניק להם משמעות רגשית נפשית פנימית, מטפל מוכשר ומקצועי ידע לתרגם את היצירות האומנותיות של המטופל לכדי פסיפס אישיותי שלם.

דיאלוג אומנותי בין המטפל למטופל

לאחר שפענח פרש ונתן משמעות ליצירותיו של המטופל יפנה המטפל להעברת מסריו התרפויטיים באמצעות אומנות גם כן, עד להטמעתם באופן העמוק ביותר בנפשו של המטופל. זה ייחודו של טיפול באומנות הוא פוסח על המילה המדוברת וניגש ישר אל עומקו של התת מודע הנחשף ועולה על פני השטח באמצעות היצירה האומנותית.

יתרונו של הטיפול האומנותי על פני הגישות המילוליות

היתרון של טיפול באומנות על פני גישות הטיפול המילוליות הקונבנציונאליות כגון פסיכולוגיה ופסיכותרפיה הינו שהאומנות חוצה את גבולות התקשורת השגרתית המתקיימת באמצעות מילה ואשר כוח הביטוי שבה והאפשרות שלה לחשוף רגשות הינה מצומצמת. היצירה האומנותית כחלק מן הטיפול באומנות מביאה לחשיפה בלתי אמצעית של נפשו של המטופל.

האיכות המרפאה של האומנות

יתרון נוסף של טיפול באומנות הינו התכונות התרפויטיות המרגיעות והמרפאות אשר יש להתעסקות עם צבע חומר וצורה.

גישות שונות של טיפול באומנות

טיפול באומנות הינו תחום רחב ומפותח המציע גישות שונות לטיפול דרך אומנות, הגישה הרווחת הינה הגישה הפסיכו – דינאמית בה המטפל צופה ומתבונן ביצירות האומנותיות של המטופל מעניק להן משמעות ומפרש אותן ובהתאם לכך מגיב בדיאלוג אומנותי משלו. גישות נוספות הינן הגישה ההתנהגותית בה המטפל תופס חלק אקטיבי יותר, הגישה הקוגניטיבית ההתנהגותית, הגישה היונגאית, הגישה ההומניסטית וגישת הפנמנולוגיה.

תחומי אמנות נוספים

טיפול באומנות חולש על תחומים נוספים מלבד חומרי האומנות הפלסטית הם הרישום הציור והפיסול ופונה לדרכי טיפול נוספות דרך תנועה, דרמה, מוסיקה וביבליותרפיה.

גשר אל הנפש

טיפול באומנות הינו תחום טיפול נרחב ומפותח המעניק למטופלים פגועי הנפש כלים בלתי אמצעיים לביטוי עצמי ולחשיפת ה"אני הפנימי" האמיתי שלהם על כל גווניו ורבדיו באופן אשר מדלג על המילה המדוברת ויוצר גשר הישר אל תוך עומק נפשם.

צור קשר עם מכללת ביטוי

מידע נוסף על טיפול באומנות

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי