טיפול באומנויות | מכללת ביטוי המכללה המובילה ללימודי אמנות
i3 i2

טיפול באומנויות

זה יכול להפתיע רבים, אך אומנות יכולה להיות לא רק נעימה לעין אלא כלי טיפולי מאוד יעיל ומשמעותי. מהו בדיוק הקשר בין האומנות והפסיכותרפיה? התשובה נעוצה בכך שמטרתה של האומנות היא להביע את עצמנו. בשימוש במטרה זו, האומנות יכולה לתת למטופלים שונים הזדמנות להביע את עצמם ללא כל צורך בשימוש במילים. בנוסף להיותה דרך תקשורת מצוינת, יכולה האומנות גם להפחית לחץ, ולחקור חלקים שונים של האישיות שלא היינו יכולים להגיע אליהם באף דרך אחרת.


טיפול באומנויות הוא התחום בפסיכולוגיה שמנצל את היתרונות הללו כדי לעזור לחולים במחלות נפשיות שונות ולסובלים ממינים רבים של בעיות.

טיפול באומנויות- שילוב של פסיכותרפיה עם יצירתיות

טיפול מסוג זה עושה שימוש הן בגישות מתחום הפסיכותרפיה והן בתהליך יצירתי על מנת לשפר את התפקוד ואת הבריאות הנפשית של המטופלים. למעשה, לתרפיה באומנות יש השפעה חיובית מוכחת על הרבה מאוד תחומים- היא מורידה את הלחץ, משפרת את ההתנהגות ואת כושר הריכוז, מסייעת למטופל להיות מודע יותר לעצמו ובכך מסייעת לו לפתור בעיות וקונפליקטים פנימיים. בנוסף לכך, האומנות יכולה להביא לשיפור משמעותי במצב הרוח ולשפר רבות את הביטחון העצמי של המטופל.

מהו המקור?

האומנות עצמה ככלי לתקשורת בהבעה נמצאת בשימוש עוד משחר ההסטוריה, וניתן למצוא גם יצירות אומנות עתיקות שגילן הוא אלפי שנים. באומנות כדרך טיפול, לעומת זאת, החלה לשמש רק באמצע במאה ה-20. היא התגלתה כאשר רופאים למקצועות בריאות הנפש שמו לב שמטופלים שסובלים מבעיות נפשיות שונות נטו להביע את עצמם דרך עבודות אומנות שונות כגון ציור או פיסול. זה הביא את אותם הרופאים לחקור את יעילותה האפשרית של האומנות כטכניקת ריפוי, מה שהוכיח את עצמו כיעיל.


מאז ועד היום, צברה האומנות מוניטין ככלי מאוד יעיל לריפוי טווח רחב של בעיות, כמו גם כלי טוב לאבחון בעיות שונות.

טיפול באומנויות

באילו מקרים יכול הטיפול לעזור?

בגלל היתרונות הרבים של הטיפול מסוג זה והמיומנויות הרבות בהן הוא עושה שימוש, יכול הטיפול באומנויות לעזור להרבה מאוד סוגי אוכלוסיות. ילדים עם לקויות למידה, מבוגרים החווים לחץ וחרדה, ילדים הסובלים מבעיות חברתיות והתנהגותיות בבית או בבית הספר, אנשים הסובלים מפגיעות מוח או מבעיות נפשיות, אנשים שעברו חוויה טראומטית ועוד- כל אלה יכולים להרוויח הרבה ולשפר את מצבם משמעותית כתוצאה מטיפול באומנות.


כמובן שלכל מטופל תותאם תוכנית טיפול מעט שונה, אך העיקרון הוא אותו העיקרון- שימוש בסוגים שונים של אומנות (כגון ציור ופיסול) על מנת לאפשר למטופלים להביע את עצמם ואת המתחולל בתוכם. המטפל יוכל לעקוב אחרי היצירות שלהם לשוחח איתם עליהן, ובכך לפרש טוב יותר את הסמלים העולים מן היצירות. בכך, ניתן להגיע להבנה עמוקה יותר של הבעיה ושל הגורמים שלה, ולסייע בפתרונה.

לימודי טיפול באומנויות

 

צור קשר עם מכללת ביטוי

מידע נוסף על טיפול באומנות

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי