טיפול באמצעות אומנות לילדים | מכללת ביטוי
i3 i2

טיפול באומנויות לילדים- לשלוט בסימפטומים

איך עובד טיפול באומנויות

הטיפול באומנויות משתמש בפיתוח מיומנויות של ציור, רישום ופיסול על מנת לשפר את התפקוד ואת הביטחון העצמי אצל ילדים. השיטה מתבססת על כך שההבעה בציור יכולה להציג למטפל את הבעיות הנפשיות של המטופל, לפתח אצל המטופל מיומנויות התנהגותיות שונות, להפחית לחץ ולהעלות את המודעות העצמית. בניגוד למה שניתן היה לחשוב, אין צורך להיות צייר מדופלם על מנת להינות מן היתרונות שמציע הטיפול.


השיטה יכולה להתאים הן לתלמידי החינוך הרגיל והן למי שלומד בחינוך המיוחד. בניגוד למורה לאומנות, אשר מלמד את התלמידים להשתמש בטכניקות שונות הנוגעות לציור ולפיסול, המטפל באומנות עושה משהו שונה לחלוטין. טיפול באומנויות מעודד את הילד לחקור את הפנימיות שלו על ידי הפעילות הפיזית של האומנות.

שיפור במגוון מיומנויות

בטיפול באומנות לילדים הפעילות היצירתית משלבת חלקים שונים במוח. עצם ההזזה של המברשת דורשת מיומנויות מוטורית; התכנון של מה לצייר דורש חשיבה אנליטית, היגיון ויצירתיות. השלמת פעולת הציור דורשת עבודה במספר שלבים, מה שמפעיל גם את הריכוז ואת הזיכרון. יצירת התמונות על בסיס קבוע יכולה לגרום לשיפור משמעותי בכל אחת מן המיומנויות הללו, ולפיכך הטיפול באומנויות יכול להתאים לטווח מאוד רחב של בעיות.


ייתרון נוסף של היצירה היא שהיא גורמת לרוגע אצל הילד, ופעמים רבות תורמת לשיפור משמעותי במצב הרוח שלו בשל הפרשת חומר הקרוי סרוטונין- חומר שהיעדרו עלול לגרום לדיכאון. השיפור במצב הרוח לרוב לא מוגבל לזמן הטיפול בלבד, וטיפול באומנויות על בסיס קבוע יכול להפוך את הילד למאושר יותר. הטיפול גם ידוע כיעיל להפחתה משמעותית של הורמוני הלחץ במוח.


הריכוז ביצירת האומנות, בעיקר אם מדובר בעבודה מונוטונית כמו צביעה הדורשת ריכוז, יכול להעלות מאוד את סף הריכוז ולהפחית התנהגות אימפולסיבית. ילד שעובר טיפול באומנויות יוכל להיות מרוכז יותר ושקול יותר כאשר הוא מקבל החלטות, ולא לפעול לפי דחפים רגעיים. לפיכך, טיפול זה יכול להועיל מאוד לילדים עם בעיות התנהגות ולילדים אלימים.

פעילות טיפול באומנות לילדים

הנאה מן התהליך

על מנת שהטיפול באומנות יצליח, חשוב מאוד שההורים יתמכו בילדיהם ויתנו להם להנות מתהליך היצירה. אין לשפוט את הילד על סמך היכולות המתבטאות ביצירות שהוא יצר. גם אם לא ייצאו יצירות מופת ומיומנויות הילד באומנות לא ישתפרו, אין לכך כל השפעה על האפקטיביות של הטיפול. גם ילדים שאינם מנסים לכוון ליצור יצירה מסויימת אלא סתם נהנים מהשעשוע עם חומרים מיוחדים כגון צבעים שונים וחימר, יכולים להנות מיתרונות הטיפול ולהרוויח ממנו הרבה.
ההתמקדות בטיפול באומנויות הוא על תהליך היצירה, ולא על התוצאה שלו. היצירה לא אמורה להופיע במוזיאון; העניין הוא התהליך שהילד עובר בזמן שהוא יוצר את היצירה, וההתפתחות של המיומנויות השונות שלו בעקבות תהליך זה.

 

צור קשר עם מכללת ביטוי

מידע נוסף על טיפול באומנות

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי