טיפול באומנות בישראל | טיפול באומנות | תרפיה באומנות | מכללת ביטוי
i3 i2

טיפול באומנות בישראל לעומת העולם

במקביל להתפתחות טיפול באומנות בעולם וקבלת ההכרה כאמצעי טיפול אפקטיבי, גם במדינת ישראל החל התחום להתפתח ובשנת 1967 הוקם המרכז הטיפולי הציבורי הראשון, ובשנת 1969 הוקם המרכז השני אשר עסק בתחום טיפול באומנות, כאשר נקודת המוצא הייתה שהשימוש באומנות הינה כלי יעיל לטיפול בבעיות נפשיות והתנהגותיות.

התפתחות הטיפול באומנות בישראל

על אף שני מרכזי הטיפול באומנות הציבוריים שהוקמו בסוף שנות ה 60, עד לשנות ה 80 של אותה מאה לא הוכר העיסוק בטיפול באומנות כמקצוע בפני עצמו, על אף שטיפול בתנועה ובמוזיקה היה כבר לשם דבר בארץ. הטיפול באומנות באותם השנים שבין שנות ה 60 ל 80 הועבר על ידי אמנים ומורים לאמנות אשר היו בעלי ניסיון גם בתחום החינוך המיוחד, אך לא התמקצעו כמטפלים באומנות. רק בתחילת שנות ה 80 החלו להיכנס אל מרכזי הטיפול הללו בעלי הכשרות בטיפול באומנות, אשר את לימודיהם עשו מעבר לים.

ביסוס ההתמקצעות בטיפול באומנות בבתי החולים

ככל שגלה קהילת המטפלים באומנות בישראל, כך המקצוע הלך וקיבלת את הכרתו, וכך גם החל להיכנס כחלק ממערך הטיפולי בבתי החולים הפסיכיאטריים וגם במסגרות חינוכיות ואף בבתי הסוהר. היום, כמעט בכל בית חולים או מוסד שיקומי ישנם מטפלים באומנות, והטיפול באומנות הינו חלק אינטגראלי ממהלך ההבראה. בין בתי החולים ניתן למנות את בית החולים השיקומי "בית לוינשטיין", בית החולים השיקומי "שיבא", המרכז לבריאות הנפש "שערי מנשה", בית חולים "מאיר" ועוד. כחלק משיגרת יומם של המטופלים באותם בתי החולים הם עוסקים באומנות, בין אם בצורה קבוצתית ובין אם באופן פרטני, כאשר הצוות המקצועי של בתי החולים מעורב באופן ההתפתחותי של המטופלים.

אפשרויות לימוד

ההתפתחות של טיפול באומנות בישראל בקרב בתי החולים עשה את צעדיו גם לתוך מוסדות הלימוד. אם בעבר היה צריך ללמוד טיפול באומנות רק במוסדות שמעבר לים, הרי שהיום, מקצועות הטיפול באומנות מקבלים את מקומם ומשולבים כחלק ממערך תוכנית הלימוד באוניברסיטאות ובמכללות, בהם ניתן להתמקצע בתחום זה של טיפול. מסלול ההכשרה מיועד רק לבעלי תואר ראשון, ותוכנית הלימודים משלבת בין לימודי הפסיכולוגיה והטיפול לבין כלי האומנות. תוכנית הלימודים כוללת גם התמחות והתנסות בפועל, תוך הדרכה מלאה.

על אף העובדה כי מדובר בתחום טיפולי חדשני יחסית, הרי שהטיפול באומנות בישראל בהחלט מקבל את ההכרה הראויה, הטיפול באומנות מוצע היום גם בקרב ילדים בעלי קשיי למידה או בעיות התנהגות, בקרב משפחות ועוד. את הטיפול ניתן לקבל במסגרות של בתי החולים, כחלק ממערך השיקום או הטיפול הפסיכולוגי / פסיכיאטרי וגם בבתי ספר ייעודיים ומסגרות פרטיות אחרות.

צור קשר עם מכללת ביטוי

מידע נוסף על טיפול באומנות

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי