טיפול באמנות | תרפיה באומנות | מכללת ביטוי
i3 i2

טיפול באומנות - יחסי מטפל מטופל

  

טיפול באמנות – הגדרת המרחב הטיפולי

על אף ששיטות טיפול באמנות נוצרו עוד במהלך העשור הראשון של המאה ה- 20, השימוש בהן הפך להיות נפוץ רק בחצייה השני של אותה מאה. הגדרת האמנות מעולם היוותה בסיס לדיון ער, החל מתחילת המאה ה- 19 (קאנט) ועד היום (אסכולת פרנקפורט, פוקו) אך אם נגייס את אמירתו של מרסל דושאן, אבי האמנות הקונספטואלית ש "אמנות היא הביטוי האולטימטיבי של האידיווידואל," נוכל להבין מדוע התפתח טיפול באמנות בצורה כל כך משכנעת ואפקטיבית.

תראפיה באמנות אינה, כפי שחשבו האמנים המודרניסטים, לשם האמנות בלבד. ירידת קרנה של האמנות בעידן התעשייתי, הביאה לחיפוש דרכים חדשות על מנת להנכיח את האמנות בכל חלקי החיים, ארט תרפי היא אחת הדרכים. במילים אחרות, הפסיכולוגיה והפסיכותראפיה, גייסו את כוחה של האמנות כביטוי ליחיד וכאמצעי לטיפול בנפגעי נפש וטראומה.

טיפול באמנות – מטרה

כמו כל טיפול פסיכותרפי, גם מטרת טיפול באמנות היא שיפור המצב הנפשי, שיפור איכות החיים והקלה על נפש דואבת. אך בניגוד לטיפול פסיכולוגי המתבסס על אנליזה מילולית, תרפיה באמנות מתבססת על כלים אמנותיים כגון: ציור, צילום, פיסול ורישום.

התהליך של ניתוח הסמלים החזותיים, הפנימיים, הוא לב לבו של טיפול באמנות. מטפלים באמנות גאים בכך שבזמן טיפול באמנות, לא ניתן לעשות מניפולציות מילוליות: "הדף לא משקר." המילה שואפת לבהירות, היצירה שואפת לפנימי. יצירת האמנות היא כלי נהדר לבטא את הדמיון והספונטניות של האדם באופן בלתי אמצעי. על עקרונות אלה מתבסס כל טיפול באמנות.

טיפול באמנות – גישות

גישות טיפול באמנות מובחנות זו מזו על ידי המקום של היצירה האמנותית בתהליך הטיפולי:

  • האמנות כטיפול (ART AS THERAPY) – מבלי להיכנס בשלב זה אל רעיונות כמו "תופעת המעבר" ו"המרחב הפוטנציאלי" נאמר, כי גישה זו של תראפיה באמנות מתמקדת ביצירת האמנות עצמה, ללא תיווך וניתוח מילולי. טיפול באמנות בגישה זו מתמקד ביצירת אמנות ובהתבוננות ביצירה האמנותית כטיפול עצמו.
  • פסיכותרפיה באמנות (ART PSYCHOTHERAPY) – גישה זו של טיפול באמנות מתמקדת ביצירת האמנות כאמצעי תקשורתי בין המטפל למטופל. במילים אחרות, האמנות היא דרך להעביר את המסרים בין שני אנשים. ארט תרפי בשיטה זו מסתמך על תיאוריות יחסי אובייקט וסובייקט.
  • פסיכותרפיה אנליטית באמנות (PSYCHOTHERAPY ANALYTICAL ART) – גישה זו של טיפול באמנות נותנת משקל שווה ליצירה עצמה אך גם ליחסי המטפל מטופל. היצירה היא אובייקט נוסף במהלך הטיפול ועוזרת לעלות תכנים עמוקים, לגבש מסקנות ולהוות עוד נתיב תקשורתי בין המטפל, המטופל והיצירה עצמה.

נסכם:

הבנת המטרה של לימודי טיפול באמנות ומקורותיה הרעיוניים עוזרת לכל מטפל או מטופל להבין את מקור השינוי ומקור העוצמה. בחירת גישה טיפולית של ארט תרפי עוזרת למקם את יצירת האמנות מבחינת החשיבות שלה במהלך הטיפול.

כל אלה יוצרים את המרחב הטיפולי שבו התהליך של טיפול באמנות מתרחש. קביעת המרחב הזה היא חשובה לביסוס אמון והתווית דרך מסודרת להצלחת הטיפול.

צור קשר עם מכללת ביטוי

מידע נוסף על טיפול באומנות

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי