לימודי טיפול משפחתי וזוגי, לימודי קואצ'ינג, מכללת ביטוי
i3 i2

לימודי טיפול משפחתי וזוגי

לימודי טיפול משפחתי וזוגי מהם?

תחום הטיפול המשפחתי והזוגי נועד לשפר את היחסים בתוך הזוגיות ובתוך המשפחה. הרבה מאוד משפחות וזוגות נקלעים למצוקה כתוצאה מן הלחצים המופעלים עליהם בחיים המודרניים. הטיפול המשפחתי והזוגי נועד להשיב על כנם את היחסים התקינים, ולמנוע את פירוק התא הזוגי או המשפחתי. הרבה פעמים, די בפתרון של בעיה פרטנית בין חלק מבני המשפחה, על מנת לפתור את הבעיה כולה- היות ולעיתים בעיה נקודתית מקרינה על כל האווירה ועל היחסים של כל בני המשפחה.


מטפל זוגי טוב יוכל להבין איפה הבעיה, ולדעת כיצד לפתור אותה באמצעות שיחות אישיות עם כל אחד מבני המשפחה בנפרד או עם כמה מהם ביחד. כאשר לומדים לימודי טיפול משפחתי וזוגי, ניתן להבחין שקיימות מספר גישות עיקריות לטיפול כזה. מאמר זה יציג את הגישות העיקריות הנהוגות כיום בתחום הזה, וכיצד משתמשים בהן.

טיפול נרטיבי

הראשונה היא טיפול זוגי נרטיבי. על פי תפיסה זו, כל אדם בונה לעצמו נרטיב (סיפור חיים) משלו, הכולל את יחסיו עם הסביבה. לצערנו, לאנשים יש נטייה טבעית להתחבר דווקא אל הנרטיב השלילי יותר. הם נוטים להתמקד בבעיות, ואף ליצור לעצמם בעיות במיוחד בשביל סיפור החיים. לפי השיטה הזו, יש להפוך את האדם למודע יותר להשפעה שיש לו על סיפור החיים ולהציג לו גם את האופציה לבחור בסיפור חיים אלטרנטיבי. כך, ניתן לסייע לשני בני הזוג לבנות סיפור טוב יותר לגבי הזוגיות שלהם, ובכך לשנות את הקשר מקצה לקצה.

טיפול קוגנטיבי

שיטה נוספת לטיפול מכונה טיפול קוגנטיבי. זהו טיפול הנפוץ מאוד בכל תחומי הפסיכולוגיה של היום, והוא נחשב למאוד יעיל וממוקד. במסגרת הטיפול הקוגנטיבי, נפטרים המטופלים מדפוסי ההתנהגות השליליים אשר הובילו להיווצרותן של בעיות, ואף משנים את קו המחשבה שהוביל להתנהגות הבעייתית. הטיפול אינו מעודד נבירה בעבר אלא התמקדות בהווה ובעתיד, תוך שאיפה לשפר את המצב מעתה והלאה. מעבר לשלילת דפוסי ההתנהגות שהובילו לבעיה, נלמדים דפוסי התנהגות חדשים, שדווקא מחזקים ומשפרים את הקשרים.

טיפול פסיכודינמי

קיים גם טיפול פסיכודינמי, אש מתמקד בעיקר בקונפליקטים הפנימיים של האדם. הטיפול הזה מנסה להגיע דווקא אל הקונפליקטים הנוצרים בתת המודע של האדם, אשר משפיעים על הזוגיות שלו ועל יחסיו עם הסביבה. שיטה זו מבוססת ברובה על משנתו של פרויד, אשר טען כי לאירועים וחוויות מן העבר יש הרבה מאוד השפעה על התנהגותנו בהווה. דרך ההסתכלות על העבר, ניתן לפרש את הסיבות האמיתיות לבעיותנו בהווה ובכך ניתן גם לפתור אותן ולשנות את ההתנהגות הבעייתית שלנו.


לכל שיטה יש יתרונות וחסרונות משלה, ולכן חשוב להכיר את כל מגוון השיטות. מטפל טוב יידע להתאים את השיטה המתאימה עבור הזוג או המשפחה שמולו.

ללימודי קואצ'ינג במכללת ביטוי 

 

צור קשר עם מכללת ביטוי

מידע נוסף על קואצ'ינג באמצעות אמנות

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי