לימודי טיפול בילדים באמצעות אומנות | מכללת ביטוי
i3 i2

לימוד טיפול רגשי לילדים באמצעות אומנות

שלב הילדות הוא השלב בו הילד מקבל את כל התשתית שעל בסיסה יבנה את זהותו ואת אישיותו, שילוו אותו לאורך כל חייו. העניין הוא שילד לא בוחר לתוך אילו נסיבות הוא ייוולד, והורים לא תמיד נוהגים בילדם בצורה מועילה, גם אם תמיד מסתתרת כוונה טובה מאחורי כל מעשיהם. במרבית המקרים, הדינמיקה של החיים בכלל וחיי המשפחה והקהילה בפרט מונעים פגיעה משמעותית בילד, וגם אם מצבים כאלה ואחרים עלולים להוביל לפגמים באישיותו, בסך הכל מרבית הילדים עוברים תהליך דומה, ומרבית בני האדם "סובלים" מאותם הפגמים". יחד עם זאת, במצבים חריגים, ילדותו של אדם יכולה להוביל אותו לקשיים רגשיים של ממש, לקויות נפשיות שילוו אותו לאורך כל חייו, וככל שאלו יטופלו מוקדם יותר, כך ניתן יהיה לתקן את מרבית הפגמים.

הבעה עצמית באמצעות אומנות בגיל הילדות

אחת הדרכים היעילות ביותר לטיפול בילדים בעלי קשיים רגשיים או לקויות נפשיות, היא טיפול באומנות. יצירה היא תכונה מאוד אופיינית בקרב ילדים שמרבים לצייר, לדמיין, לבנות, לבצע פעילויות מוטוריות וליצור יצירות אומנותיות בין שמדובר בציור צבעוני, ובין שמדובר בהצגה עם בובות. אומנות היא האמצעי החשוב ביותר העומד לרשות הילד כדי להביע את עצמו בתקופה בה אוצר המילים שלו קטן בהרבה מזה של מבוגר, והדרך היחידה שלו לבטא רגשות ולהבין רגשות היא באמצעות יצירה.

הכשרה מקיפה, והתמחות בתחום של טיפול בילדים

כדי לטפל בילדים באמצעות אומנות יש צורך בהכשרה כוללת ומקיפה בתחום של טיפול באומנות בשלב ראשון, ולאחר מכן, גם התמחות סביב לימודי טיפול בילדים. במרבית מסלולי ותוכניות הלימוד, מוענקת התייחסות רחבה ומקיפה לתחום של טיפול בילדים באמצעות אומנות, נושא המקבל פרק זמן ארוך בתוך סך הלימודים. בתום הלימודים, בהחלט יכול בוגר לימודי טיפול באומנות, להתחיל כמתמחה מטפל בילדים, אך יידרש לו עוד זמן רב כדי לרכוש את הניסיון הנדרש, על מנת שיוכל לספק את הערך האולטימטיבי למטופליו הילדים.

רכישת יכולות להבנת הילד

לימודי טיפול בילדים באמצעות אומנות כוללים נושאים רבים ומגוונים המקיפים את כל התחום של טיפול באמצעות אומנות, לרבות גישות שונות בעולם זה, תחומי טיפול באמצעות מוזיקה, ציור, טקסט, רישום וכדומה. במהלך הלימודים, לומדים הסטודנטים כיצד להשתמש באומנות כדי לפענח את המתרחש בליבו ובמוחו של הילד, כיצד לסייע לו להציף רגשות, תחושות וזכרונות באמצעות יצירת אומנות כמו ציור פשוט, ובמקביל לומדים גם כיצד לפענח יצירות אומנות של הילד על מנת לזהות את הרגשות המובעות באמצעותו.

רכישת יכולות להטמעת כלים רגשיים אצל הילד

בהמשך לכך, נלמדות טכניקות ושיטות טיפול מקצועיות המיועדות להעניק את הטיפול הנדרש, שוב, באמצעות אומנות. פענוח הוא שלב חשוב ומרכזי, אך הוא רק חלק מן הטיפול. באמצעות טכניקות של יצירת אומנות מלמד המטפל את הילד כיצד להבין את רגשותיו, לשלוט בהם, לנטרל רגשות שליליים ולפתח גישה חיובית יותר לחיים ולקורה סביבו.

לימוד טיפול רגשי לילדים

 

צור קשר עם מכללת ביטוי

מידע נוסף על טיפול באומנות

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי