מאמרים, עמוד 10 | מכללת ביטוי - המכללה המובילה ללימודי אומנות
i3 i2

מאמרים

טיפול באמנות כטיפול פסיכולוגי

טיפול באומנות הינו טיפול פסיכולוגי המשלב אומנויות ובכך יתרונו. במקרים רבים, קשה מאוד או מכאיב מידיי לתאר קונפליקטים מסוימים, רגשות או טראומות מהעבר. לפעמים קשה למצוא את המילים המתאימות לשם כך. יתכן כי מדובר בתחושות פנימיות לא נעימות, מועקה שלא יודעים באופן וודאי מה מקורה, תחושה של קושי רב, של חוסר חיוניות, של פחד, של חוסר מיקוד, או תערובת של רגשות מבולבלים שהופכים את ההבעה למורכבת מאוד

קרא עוד

טיפול באמנות - הציור

תראפיה באמנות באמצעות ציורים היא לא דבר חדש ורבים המטפלים המשתמשים בכלי האמנותי הזה על מנת ליצור התקדמות והתקרבות בין המטפל למטופל. ציור עוזר במקומות בהם מילים רגילות לא מספיקות ו"קשה לדבר על מה שקרה." באמצעות הציור ניתן להתגבר על מכשולים במהלך טיפול באמנות וליצור תקשורת חדשה המבוססת על הציורים ודרכי ההבעה השונות.

קרא עוד

טיפול באמנות - החוויה

מחקרים וספרים של מטפלים באמנות מעולם לא נקראים רק כידע תיאורטי המועבר לקורא. ספרים אלה מתארים את התהליך של טיפול באמנות כחוויה כוללת – של המטפל, של המטופל ושל הטיפול עצמו, קרי, מה שמתרחש במהלך הטיפול שהוא תמיד, מפתיע ומרתק.

קרא עוד

תואר ראשון באמנות

תואר ראשון באמנות הינו תואר אשר מיועד לשני סוגים של קהלים, בעיקר. כאשר קהל המועמדים הראשון של תואר ראשון באמנות מונה בתוכו אמנים אשר רוצים לקבל כלים ממוסדים יותר לעבודתם. קהל המועמדים השני ללימודי תואר ראשון באמנות מורכב מאנשים אשר מעוניינים, בעתיד, להפוך, בין היתר, גם למטפלים באמנות, אשר יוכלו לעבור על קבוצות אנשים חולים, ילדים, אנשים בשיקום וכיוצא בזה.

קרא עוד

ארט תרפי ותפקודי המוח – מאת ד"ר בלה נוביצקי

המחקר על טיפולי ארט תרפי עובר בשנים האחרונות להתמקד בהיבטים הניורו – פיזיולוגים, כלומר, תהליכים של עיבוד מידע במהלך הטיפול והשפעתם על אזורים במוח האנושי. מחקרים אלה נבדלים ממחקרי העבר בתחום ארט תרפי ביכולת ובניסיון שלהם לקטלג ולפלח את סוג האוכלוסייה המתאים לתהליכי תראפיה באמנות. במילים אחרות, לאחר שהתחום ביסס עצמו והצדיק את קיומו, הוא פונה למחקר מפולח ומדעי יותר .

קרא עוד

עיצוב אופנה -בין מסורת לשינוי

עיצוב אופנה לעולם היה מראה המשקפת שינויים בחברה. מלחמת העולם הראשונה, למשל, שלחה מאות אלפי גברים לחזית והשאירה את הנשים לעבודה ותחזוקת הבית. מעבר לשינויים במעמד האישה אשר באו בעקבות המלחמה לרבות, יציאת האישה לעבודה, עצמאות ומתירנות, הדבר התבטא היטב גם בתחום עיצוב אופנה.

קרא עוד

עיצוב אופנה ומגמות חברתיות

בדיון האינסופי שבין עולם האמנות לעולם העיצוב נאמר כי יצירת האמנות היא התוצר של הדיאלוג עם הרוח ואילו העיצוב הוא תוצר של הדיאלוג עם הסביבה. גם אם לא נסכים להגדרה זו (ואנחנו לא מסכימים) יש להסכים כי עולם העיצוב שואב את רעיונותיו ממגמות סביבתיות.

קרא עוד

עיצוב גרפי – אתר אינטרנט

עיצוב גרפי באתרי אינטרנט, במהותו המקורית, הוא השילוב בין טקסט ותמונה. העיצוב מבצע תהליך של המשגה, קרי, הפיכת סמל – אות, סימן או קו, למשמעות אותה יוכל המביט לפענח בצורה הטובה, המקורית והמעניינת ביותר.

קרא עוד

טיפול באמנות – עבודה עם חימר

טיפול באמנות באמצעות חימר היא אחת הדרכים הנפוצות ביותר בזמן טיפול אך יחד עם זאת, המסר המחקרי והתיאורטי של תופעת החימר בזמן טיפול עדיין לוקה בחסר. מאמר שהתפרסם בעיתון המקצועי של תראפיה באמנות בארה"ב בשנת 2006 מנסה להתחקות אחר האיכויות המיוחדות של חימר בתהליך הטיפולי.

קרא עוד

טיפול באמנות בנושא התעללות מינית

הניסיון של טיפול בהתעללות מינית צריך להיות  חוויה בלתי מילולית. טיפול באמנות הוא, לפחות בהתחלה, ללא גישה מילולית ,מתאים לטיפול בסוג כזה של טראומה. מי שחוו טראומה נפשית עלולים להתקשות להביע את החוויה שלהם באופן ישיר או ביעילות דרך המימד המילולי.

קרא עוד

צור קשר עם מכללת ביטוי

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי