מאמרים, עמוד 9 | מכללת ביטוי המכללה המובילה לעיצוב ואומנות
i3 i2

מאמרים

תרפיה באמנות ותיאוריות אישיות

בעת לימודי תרפיה באמנות אנו נדרשים לענות או לפחות להרהר בשאלה מהו האדם? שאלה זו אינה חדשה, היא העסיקה והטרידה את מנוחתם של אמנים, הוגים, פילוסופים ומדענים, אולם עד היום אין תשובה אחת לשאלות : מהו האדם? מה מאפיין אותו? מהי מהות האדם ואישיותו?!

קרא עוד

טיפול באומנות – ליצור את עצמנו

טיפול באומנות הוא תחום הקרוב מאוד לליבי. מאחורי ניסיון עשיר בעיצוב ואמנות, החל מלימודי תואר ראשון בבצלאל ועד ללימודי הדוקטורט שלי ב'סורבון', שבפריס, אך קורות חיי יראו כי צברתי ניסיון מעשי רב גם בעולם הטיפול באמנות: עבדתי עם נוער עבריין, עם בעלי פיגור שכלי, עם ילדים בעלי בעיות התנהגות, הדרכתי סדנאות של טיפול באומנות, שימשתי מטפלת באמנות בשרות הפסיכולוגי של ירושלים, הרצליה, תל אביב ואף גבעתיים, שימשתי מטפלת באמנות גם עבור מהגרים בשרות הייעוץ הפסיכולוגי של ה'סורבון' ועוד ועוד.

קרא עוד

טיפול באמנות -קבוצות

חלו התפתחויות רבות באופן השימוש ובשיטות טיפול באומנות כטיפול קבוצתי

קרא עוד

תרפיה באמנות - משמעות

המונח תרפיה באמנות הוטבע לראשונה בשנת 1942 על ידי האומן אדריאן היל, בכדי לתאר את עבודתו לריפוי חולי שחפת בסנטוריום של המלך אדוארד השביעי בסאסקס. היל גילה שהציור, אין הוא מהווה רק דרך להעברת הזמן של החולים, אלא גם כדרך אפקטיבית להבעת החרדה והטראומה שחולים אלו חווים.

קרא עוד

תרפיה באמנות - היסטוריה ומחקר

ארט תראפי הוא תחום היברידי הלקוח משני תחומים עתיקים ונפרדים – אמנות ופסיכולוגיה. בנוסף, חשוב לזכור כי המושג ארט תראפי נחשב כמקצועי ועומד בפני עצמו רק משנות הארבעים של המאה הקודמת.

קרא עוד

הגבולות בטיפול - טיפול באמנות

השבוע, במסגרת לימודי תרפיה באומנות, הנושא שעלה רבות, למעשה בכל הקורסים, הינו נושא הגבולות בטיפול. למעשה, אין זה מקרי. בעקבות השיחה על הנושא בשיעור הראשון, אנו הרגשנו צורך לדון בכך עם יתר המנחים, ולשמוע את דעתם. שוחחנו רבות על הסוגיה: האם תרפיה באומנות הינה תחום בו יש להתייחס לגבול כאל חוק בל יעבור, שמהווה חלק מהסטינג ומההסכם הטיפולי, ואין לחרוג ממנו בשום פנים ואופן?

קרא עוד

טיפול באמנות כטיפול פסיכולוגי

טיפול באומנות הינו טיפול פסיכולוגי המשלב אומנויות ובכך יתרונו. במקרים רבים, קשה מאוד או מכאיב מידיי לתאר קונפליקטים מסוימים, רגשות או טראומות מהעבר. לפעמים קשה למצוא את המילים המתאימות לשם כך. יתכן כי מדובר בתחושות פנימיות לא נעימות, מועקה שלא יודעים באופן וודאי מה מקורה, תחושה של קושי רב, של חוסר חיוניות, של פחד, של חוסר מיקוד, או תערובת של רגשות מבולבלים שהופכים את ההבעה למורכבת מאוד

קרא עוד

טיפול באמנות - הציור

תראפיה באמנות באמצעות ציורים היא לא דבר חדש ורבים המטפלים המשתמשים בכלי האמנותי הזה על מנת ליצור התקדמות והתקרבות בין המטפל למטופל. ציור עוזר במקומות בהם מילים רגילות לא מספיקות ו"קשה לדבר על מה שקרה." באמצעות הציור ניתן להתגבר על מכשולים במהלך טיפול באמנות וליצור תקשורת חדשה המבוססת על הציורים ודרכי ההבעה השונות.

קרא עוד

טיפול באמנות - החוויה

מחקרים וספרים של מטפלים באמנות מעולם לא נקראים רק כידע תיאורטי המועבר לקורא. ספרים אלה מתארים את התהליך של טיפול באמנות כחוויה כוללת – של המטפל, של המטופל ושל הטיפול עצמו, קרי, מה שמתרחש במהלך הטיפול שהוא תמיד, מפתיע ומרתק.

קרא עוד

תואר ראשון באמנות

תואר ראשון באמנות הינו תואר אשר מיועד לשני סוגים של קהלים, בעיקר. כאשר קהל המועמדים הראשון של תואר ראשון באמנות מונה בתוכו אמנים אשר רוצים לקבל כלים ממוסדים יותר לעבודתם. קהל המועמדים השני ללימודי תואר ראשון באמנות מורכב מאנשים אשר מעוניינים, בעתיד, להפוך, בין היתר, גם למטפלים באמנות, אשר יוכלו לעבור על קבוצות אנשים חולים, ילדים, אנשים בשיקום וכיוצא בזה.

קרא עוד

צור קשר עם מכללת ביטוי

חדשות ועדכונים

קורס נוביצקי יפתח ביום שלישי ה25/4/17

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות אוניברסיטת בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי