לימודי אומנות | אומנות שימושית | מכללת ביטוי
i3 i2

מהי אומנות שימושית

לאחרונה ניתן לשמוע לא מעט את הביטוי "אומנות שימושית", אך מי שלא מגיע מהתחום עשוי לשאול את עצמו במה מדובר ובמה היא נבדלת משאר סוגי האומנות. על כן נבהיר את הנקודה במאמר זה. ראשית נציין שאת המונח "אומנות שימושית" הגה אפרים אילין עוד במאה הקודמת. הוא הגה את המונח מתוך תפישת עולם שנאחזה בהבנה שאומנות אינה צריכה להיות נפרדת מהליך החיים, אלא צריכה להיות יותר אינטגרלית מהיום יום. עם הזמן המונח השתרש ועל כן כיום כאשר מדובר על אומנות שימושית, גם מדובר על עיצוב פנים או עיצוב של מוצרים ובאופן כללי על עבודות שלא בהכרח אמנים יוצרים.

קהל יעד

כל היופי שאומנות שימושית אינה שמורה רק לבעלי ניסיון, אלא כל מי שמבקש לקחת חלק בהליך היצירה יכול להתנסות ולתרום את חלקו להוויה האומנותית היום יומית, כאשר כל מה שניתן להשתמש בו יכול להוות חומרי גלם- ניתן לבחור בין עיתון ישן, עלים, חרוזים, צבעים ועוד, כך שהיצירה יותר זמינה ומכאן שיותר תופשת תאוצה ועל כן ניתן למצוא מגוון חוגים וסדנאות עבור קהלי יעד שונים אם לשם הנאה ואם לשם טיפול בבעיות נפשיות או פיזיות.

מבחר

ניתן למצוא אומנות שימושית עבור ילדים, אומנות שימושית עבור מבוגרים ואף עבור קבוצות יותר ממוקדות, כאשר כל קבוצה תמצא את היתרונות לצד ההנאה שבעשייה, כאשר ייצור, מלאכה ואומנות מהווים חוט שני שמחבר בין כל הנדבכים. כך למשל יש קבוצה שתתמקד בפיסול בפימו או עץ ולחלופין יש קבוצה שתתמקד בעיסת נייר, אוריגמי, או הכנת תכשיטים.

תרומה

תרומתה של אומנות שימושית יכולה להיות עצומה אם מנתבים אותה היטב. כך למשל אם חושפים ילד לאומנות שכזו, מעודדים אותו, מעניקים לו מרחב בחירה ויצירה ולבסוף מעריכים את התוצאה ואף מציעים לקשט עמה את הסלון, המטבח או המקרר- הרי שהילד גם מקבל תחושה שהוא מוערך ויש בכוחו להשפיע על חזות הבית ומכאן שביטחונו העצמי גדל והוא ימשיך לתת דרור לפן היצירתי שלו, וגם עצם היצירה מחדדת כישורים מוטורים, מפתח את הריכוז ואת הדמיון ואלו ערכים חשובים ביותר עבור ההתפתחות נכונה.

בין מטרה לתוצאה

אם נחזור אחורה נזכיר שהמונח בעיקר היה מיועד עבור המטרה שהאומנות תצא מאחורי הוויטרינה ותהיה חלק משולב מהיום יום, תשפיע ותהיה מעורבת ביותר היבטים, אך עם הזמן המונח מעט השתנה וכיום הוא יותר מזוהה עם שלל עבודות אמנות בעלי סטנדרטיים פחות נוקשים, כך שגם שיפוצניקים שמציעים ראיית מרחבית או חובבי יצירה- גם הם עונים על ההגדרה. האם המונח התמסמס לו עם הזמן? ייתכן, אך יחד עם זאת תוצר הלוואי איכותי וחשוב, כך שגם לימודי אומנות שפונים אל קהלי יעד שונים עבור הרחבת הדעת או חיזוק הביטחון העצמי רצויים וחיוניים.

2014-05-21 13.24.31

צור קשר עם מכללת ביטוי

מידע נוסף על לימודי אומנות

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי