מהי אמנות מודרנית?, לימודי אומנות, מכללת ביטוי
i3 i2

מהי אמנות מודרנית?

האמנות המודרנית היא זרם באמנות אשר התפתח החל מסוף המאה ה-19, ועד לשנות ה-70 של המאה העשרים. עם התפתחות האמצעים הטכנולוגיים המאפשרים צילום באיכות גבוהה, הבינו האמנים שתפקידה של האומנות חדל להיות תיעוד המציאות- הרי יש מצלמות שימלאו את התפקיד הזה טוב יותר וללא כל מאמץ. במקום התפקיד הקודם, לאומנות היה כעת ייעוד חדש- להציג את העולם דרך נקודת ראותו הסובייקטיבית של האומן, מתוך שלל גישות אסתטיות ומעניינות.


היצירות של האמנות המודרנית קשות יותר להבנה ביחס ליצירות האומנות הקלאסית, ולעיתים לצופה הבלתי מנוסה קשה לראות בהן אמנות. לעומת זאת, מי שבקיא באומנות מודרנית וברקע להיווצרות הזרמים השונים שלה, יוכל לפרש ביתר קלות את יצירות האמנות, גם את אלה שנראות מעט ביזאריות בהתחלה.

זרמים מרכזיים של אמנות מודרנית

לאמנות המודרנית הרבה מאוד זרמים. נפרט כמה מן הבולטים שביניהם.


הפוסט-אימפרסיוניזם הוא אחד מן הזרמים הראשונים של האמנות המודרנית. בניגוד להגדרת זרמים אחרים, המונח פוסט אימפרסיוניזם אינו מתייחס לסגנון ספציפי, אלא לכל אותם אומנים בסוף המאה ה-19 אשר דחו את סגנון האימפרסיוניזם שהיה מוכר עד אז. כל האמנים הללו היו בעלי גישה מהפכנית, וראו באומנות ביטוי לרגשותיהם ולא עוד דרך לתאר את המציאות. הם התרחקו מאוד ביצירותיהם מן הדימויים המציאותיים המסורתיים, והפכו את האמנות למופשטת הרבה יותר.


בתחילת המאה העשרים החלו להופיע זרמים מסודרים יותר באומנות המודרנית. אחד מהם הוא זרם הקוביזם. זהו זרם אוונגרדי, אשר היה לו חלק גדול במהפכה שחלה באומנות. יצירות מזרם זה אמנם מתארות אובייקט מן המציאות, אך במקום לתאר אותו מנקודת מבט אחת- הן מתארות אותו משלל זוויות. התוצאה היא ציור מבולגן ומעט כאוטי. לאחר מכן התפתח סגנון קוביזם מתקדם יותר, המבוסס כולו על צורות גיאומטריות.


עוד זרם ראוי לציון הוא האקספרסיוניזם, אשר שם דגש על ההבעה ועל הרגש המתפרץ. הזרם התפתח גם הוא בתחילת המאה העשרים. תקופה זו התאפיינה ברגשות שליליים למדי בעולם המערבי, ורגשות אלה באים לידי ביטוי במוטיבים שונים ביצירות האומנות האקספרסיוניסטיות. הרגש מתבטא באלמנטים שונים בציור, כגון שימוש רב בצבעים חזקים ומנוגדים, ולפעמים גם עכורים. המטרה- לעורר מראה הצורם לעין ומעורר רגשות אצל מי שצופה ביצירה. היצירות הללו עומדות בניגוד מוחלט להרמוניה שהייתה נהוגה בציורים עד אז.


נזכיר עוד זרם אחד של אמנות מודרנית והוא הסוראליזם. המילה סוראליזם משמעה מעל המציאות. כשמו כן הוא- סגנון זה מתאר סצנות מפתיעות ובלתי הגיוניות. הוא צמח בשנות השלושים של המאה העשרים, והמרכז שלו היה בפאריז. לעיתים הסוראליזם מתאר אובייקטים מציאותיים, ומוסיף להם משהו לא הגיוני; פעמים אחרות עושה הסוראליזם שימוש בצורות גאומטריות, המאפשרות לצופה ביצירה לבחור בעצמו מה הוא רוצה לראות בציור.

 

למתעניינים בלימודי אומנות במכלת ביטוי לחצו כאן

צור קשר עם מכללת ביטוי

מידע נוסף על לימודי אומנות

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי