סיפור עם ישראל כהשראה לאמנים | מכללת ביטוי
i3 i2

סיפור עם ישראל כהשראה לאמנים

עם ישראל עבר גלגולים רבים במהלך ההיסטוריה, גלויות ופוגרומים, פרעות ושנאה רבה מצד העמים השונים. אך כפי שאמר הרב אברהם יצחק הכהן קוק "עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה" ובהחלט, עם ישראל מוכיח את המשפט הזה שוב ושוב- עובר תלאות וקשיים בכל מקום בו הוא נמצא אך עדיין מוכיח את קיומו הנצחי על פני האדמה. סיפורו המיוחד של עם ישראל, נתן השראה לאמנים רבים במהלך ההיסטוריה ובמיוחד מאז הקמתה של מדינת ישראל בארץ ישראל.

 

סמלים ישראליים כחלק מהתרבות

אמנים רבים הכניסו ביצירותיהם סמלים רבים ושונים הקשורים באופן ישיר ומיוחד אל שייכותם לעם ישראל ואל זיקתם הרבה לארץ ישראל ולציונות. למשל, עם קום המדינה החלו להכנס סמלים חזותיים שונים הקשורים בצורה ישירה להתיישבות בארץ, שיבת ציון. בנוסף נוספו גם סמלים הקשורים לאחיזתנו על הארץ- תקופות כמו חומה ומגדל ומלחמות קשות שעברנו כעם. סמלים שניתן לראות ביצירות השונות הם למשל עלי זית, מגן דוד, חלוצים ועוד.

מאורעות היסטוריים כהשראה ליצירות

ישנו קשר הדוק בין המצב החברתי, הפוליטי, הכלכלי שבו שרוי עם לבין השתקפות המצב באומנות של אותה תקופה. אנו יכולים לראות בצורה ברורה ביצירות שונות את המחאה הקשה על מצב מסויים, את הפחד או השמחה עקב מאורע היסטורי כזה או אחר שהתרחש בתקופה בה נחתמה היצירה. לפרטים נוספים אתם מוזמנים לקרוא על אמנות ישראלית לאורך ההיסטוריה.

יצירות מסטודנטים במכללת ביטוי:

    

מוזיאונים בארץ

האמנות בישראל התפתחה ביחד עם בניין הארץ ובהדרגה צצו להם מוזיאונים שונים העוסקים באומנות:


• הגדול שבמוזיאוני האומנות הוא מוזיאון ישראל. מוזיאון ישראל קם בשנת 65' בירושלים ומאגד בתוכו מאות אלפי יצירות אומנות המייצגות אזורים נרחבים ושונים על גבי הגלובוס. מוזיאון ישראל מתחדש לעיתים תכופות ומזמן לחיקו יצירות מיוחדות ומגוונות המבטאות אומנים שונים מהארץ ומהעולם.

• מוזיאון מרכזי נוסף הוא מוזיאון חיפה לאומנות המאגד בתוכו אומנות ישראלית ובין- לאומית. במוזיאון אלפי יצירות שברובן הן ישראליות. במוזיאון מעבר למוצגי האומנות השונים, מתקיימות פעילויות שונות כגון, הצגות, מופעים, הרצאות שונות ועוד. כיוון המוזיאון שוכן בחיפה ובה נמצאים יהודים ומוסלמים בשכנות, המוזיאון מתייחס בחלק מתערוכותיו בנושא התרבויות שונות הנוספו לאיזור- הנצרות האסלם.

גם יוצרים ישראלים מתייחסים לעיתים ביצירותיהם למצב הקיים בו תרבויות שונות חיות לצידנו, וניתן לראות את סמלים מוסלמיים ונוצריים כמו ישו ביצירות השונת של אמנים ישראליים.

• עוד מוזיאון העוסק בתרבות יהודית הוא מוזיאון לאומנות יהודית בהיכל שלמה השוכן בירושלים- המוזיאון קם בשנת 58' ומציע דרך ייחודית להכרה מקרוב את הזהות שלנו כיהודים, ובהיסטוריית העם היהודי. במוזיאון אוספים עוד מימי בית שני והלאה. דוגמא לתערוכה היא בית הכנסת מפאדובה מאיטליה- במוזיאון מוצג ארון הקודש והבימה. בנוסף במוזיאון ישנן תערוכות של אמנים ישראלים המתחדשות מדי פעם.

אנו רואים שהתרבות היהודית והישראלית השפיעה רבות על האומנות והיצירות בארץ, ניתן להינות מהייחודיות הזו שביצירה דרך המוזיאונים השונים שקמו בארץ בנושאים אלה, או דרך חקירת היצירות באופן פרטי. בכל אופן, מדובר בנושא רחב ומעניין המספר סיפור של עם מיוחד ושל תקופה המתחילה בהיסטוריה ונמשכת ועד ימינו אלה.

 

צור קשר עם מכללת ביטוי

מידע נוסף על לימודי אומנות

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי