אמנות הסופרמטיזם | מכללת ביטוי
i3 i2

על אמנות הסופרמטיזם

זרם הסופרמטיזם היו זרם של אמנות מופשטת שרצו ליצור את הביטוי הבסיסי והפשוט ביותר של אמנות. אמנות הסופרמטיזם הביאה את הפרספקטיבה לשיא אין סופי. הסופרמטיזם הפך את הדו מימד לתלת מימד ויצרה מימדים לא הגיוניים ולא רציונאליים. אמנות הסופרמטיזם נוצרה על ידי האמן הרוסי קזימיר מלביץ בנוסף אליו פעלו בתחום זה האמנים אלקסנדר רודצנקו אולגה רוזנובה. ניקוליי סוטין, ורה ירמוליבה ועוד.

השפעות אמנות הסופרמטיזם

זרם זה כלל בתוכו פילוסופיה מיוחדת מעניינת ומגובשת ועורר סערה ועניין בקרב חוגים רבים. אך מה הוא הלכה למעשה זרם אמנותי זה? הסופרמטיזם היה קיים משנת 1913 עד שנת 1920. הסופרמטיזם הוא הצורה הרדיקלית והמוקדמת ביותר של אמנות מופשטת. יוצרה האמין כי אמנות זאת תעלה על כול סוג אמנות שהיה לפניה.

מהות זרם הסופרמטיזם

יוצרה פעל בעולם אמנותי שטרם הכיר סוג כזה של אמנות. זרם זה יצר הפשטה חדה של נושאי הציור. הם צירו צורות הנדסיות פשוטות בצבעים בולטים ועזים. מלביץ טען כי אמנות זאת מעבירה רגש טהור והבנה טהורה באמנות הציור. התנועה הושפעה ממשוררים אבנט גרדים וביקורת ספרותית. הם פעלו כמו משוררים שמחפשים את המרכיבים הפשוטים ביותר והטעונים ביותר בשפה כך באמנות הסופרמטיזם חיפשו את המרכיבים הבסיסיים והטהורים ביותר של יצירת אמנות הסופרמטיזם חפשו את הצורה הבסיסית של אמנות.

הציור -הריבוע השחור

הריבוע השחור 

ציור של קזימיר מלאביץ - נלקח מהוויקיפדיה

הסופרמטיסטים עשו שימוש במוטיבים בסיסיים, כמו ריבוע, מעגל, צלב. הם הדגישו את המשטח המצויר ונהגו לרוב לצייר על בד. הציור "הריבוע השחור" הוא יצירה חשובה ומוצגת של תנועת הסופרמטיזם. הציור צויר על ידי קזימיר מלביץ'. הציור הוא פשוט בד צבוע כולו בשחור. הציור צויר בשנת 1915. ציור זה הוא אבן דרך חשובה באמנות אבסטרקט או אמנות מופשטת. הציור כולל ריבוע שחור בתוך מסגרת לבנה או ציור שכולל שחור. ציור זה נחשב להתחלה לשיא ולסוף של ציור אבסטרקט.

הציור - ציור בצבע

ציור מעניין נוסף של תנועה הסופרמטיזם שייך לאולגה רוזנובה נקרא "ציור בצבע" – בציור זה ביטאה אולגה רוזנובה את תפיסתה של הסופרמטיזם – בציור יש שני ריבועים כתומים עם קו שחור ומלבן חום. כמו שפעמים רבות מאפיין את הסופרמטיסטים יש בציור זה התייחסות לבד עליו הוא מצויר. הצבעים בציור זה רכים ועדינים יותר מהצבעים העזים שהיו בדרך כלל אופייניים לציורי הסופרמטיזם.

פילוסופית הסופרמטיסטים

הסופרמטיזם טענו כי אמנות היא לא רק פורטרטים, ציורי טבע או וונוסים אלא גם יש מקום לאמנות בסיסית טהורה ואמיתית. כמו הציור השחור קיים גם ציור לבן. קזימיר מלביץ יוצר הסופרמטיזם טען כי הצבע הלבן מייצג את המצב הטרנסנדנטלי שנוצר בזכות האמנות הסופרמטיסטית בציור זה הסופרמטיזם הגיע לשיא שלו כלומר לאמירה המקסימאלית על ידי יצירת המינימליזם המושלם.

 

צור קשר עם מכללת ביטוי

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי