ריפוי באומנות | מכללת ביטוי | תרפיה באומנות
i3 i2

ריפוי באומנות

ריפוי באומנות – לקרוא ולשנות את מוח האדם

קיימים אין ספור מצבים רפואיים הנובעים מצורת העבודה של המוח, ואין ספור לקויות נפשיות הקשורות ישירות לאופן הפעולה של המוח. יחד עם זאת, גם היום, בתחילת שנות האלפיים, הידע האנושי אודות המוח האנושי עדיין נמצא בחיתוליו, ויכולת הריפוי שלנו בעיות הקשורות במוח היא מוגבלת למדי. מספר התרופות המיועדות לטפל בלקויות הנובעות במוח האדם, הוא מזערי ושולי ביחס לתרופות המיועדות לטפל למשל בכאב, במחזור הדם, בלב וכדומה. דבר אחד שאנחנו כן יודעים על המוח האנושי הוא, שהמוח שלנו יודע בדיוק מה קורה איתו, והוא גם יודע לספר לנו בדיוק מה קורה איתו. כל שעלינו לעשות הוא לדעת כיצד לפענח את מה שהוא מספר לנו, ואת זה אפשר לעשות באמצעות ריפוי באומנות.

לקרוא את המוח באמצעות סמלים, דימויים, מבנים ותבניות

התחום של ריפוי באומנות נועד לאפשר לנו להבין מה קורה בתוך מוחו של אדם בעל לקות נפשית, או בעל קשיים רגשיים, והוא נועד לאפשר לנו לעשות שינויים באופן פעולתו של המוח על מנת להקל על האדם הסובל מאותם קשיים רגשיים או לקות נפשית. האומנות מאפשרת לנו להעביר מסרים עמוקים ונסתרים, באופן מודע או בלתי מודע, וזאת באמצעות אין ספור דימויים וסמלים בהם אנו יכולים להשתמש. כאשר אדם מצייר ציור, הוא לכאורה צייר ציור פשוט ותו לא, אך אדם המומחה בעולם האומנות, יכול לקחת את הציור, לזהות בו דימויים, תבניות ומבנים, ועל פי זה "לקרוא" את המוח בזמן ביצוע הציור.

שימוש באומנות לביצוע שינויים באופן פעולת המוח

זו היא בדיוק המטרה של ריפוי באומנות קרי, להבין את המטופל ואת מה שקורה אצלו במוח, לסייע לו להציף רגשות, זכרונות ותחושות, ולסייע לו להטמיע ולקבע דרכי חשיבה חדשות ומועילות. כדי להיות מסוגלים לעשות זאת יש צורך בלימודים מתאימים בתחום של טיפול באומנות המהווים חלק מעולם הפסיכותרפיה. לימודים אלה מעניקים לסטודנטים את היכולת לבנות מערכת יחסים בין המטפל והמטופל, להוביל את המטופל אל תחום האומנות האידיאלי עבורו, לפענח את יצירותיו, ולהשתמש בידע המקצועי על מנת לבצע את השינויים הנדרשים אצל המטופל. המסלול הזה של הצפת רגשות ותחושות באמצעות אומנות מצד אחד, והטמעת רגשות ותחושות חדשות באמצעות אומנות מצד שני, הוא למעשה ההגדרה של מלאכת טיפול באומנות.

לימודי עולמות הפסיכותרפיה והאומנות

במסגרת לימודי התחום של טיפול באומנות לומדים הסטודנטים על שני העולמות הרלוונטיים קרי, פסיכותרפיה ואומנות. במסגרת הלימודים נלמדות טכניקות טיפול בפסיכותרפיה, מצבים נפשיים ולקויות נפשיות בהן ניתן לטפל באמצעות אומנות, וכמובן את כל הידע הנדרש בעולם האומנות לרבות תולדות האומנות, סגנונות אומנות, תחומי אומנות כמו ציור, פיסול, צילום, וידאו וכדומה, חשיבה אומנותית, וכן עולם שלם של דימויים, סמלים, תבניות ומבנים באומנות, באמצעותם מתבצע האבחון והטיפול בפועל.

ריפוי באומנות

 

צור קשר עם מכללת ביטוי

מידע נוסף על טיפול באומנות

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי