ריפוי בעיסוק, ריפוי באומנות- מכללת ביטוי
i3 i2

ריפוי בעיסוק

רוב האוכלוסייה יכולה לבצע פעולות תפקוד יומיומיות בצורה נורמלית לחלוטין ואפילו אוטומטית, ללא כל צורך בהתערבות מבחוץ. מתי בפעם האחרונה יצא לכם להקדיש מחשבה לכך שאתם, למשל, קמים בבוקר, מתארגנים ויוצאים לעבודה? אנו לוקחים דברים אלה כמובנים מאליהם. אך יש גם חלקים באוכלוסייה, אשר מתמודדים עם מגוון בעיות ומוגבלויות פיזיות ונפשיות, עבורם הפעולות הללו כלל לא מובנות מאליהן. הם תלויים באחרים שיעזרו להם ברמות שונות, ואפילו במיומנויות בסיסיות המאפשרות חיים תקינים. אנשים אלה זקוקים לטיפול המכונה ריפוי בעיסוק. זהו טיפול אשר צפוי אפשר להם להגיע אל פסגת היכולות הגלומות בהם מבחינת התפקוד, ובכך להפתחית מאוד את התלות באחרים. מובן שלא כל מטופל יגיע לרמת תפקוד מלאה, אולם בהחלט ניתן להעלות משמעותית את יכולותיהם של רבים מן המטופלים.

ריפוי בעיסוק- תהליך

במסגרת טיפול ריפוי בעיסוק, המטופל מתרגל את המיומנויות שקשות לו בנוכחות המטפל. המטפל מתאים את הלמידה של המיומנויות לקשייו הספציפיים של כל מטופל ועוזר לו להתגבר עליהם. כמעט כל המטופלים מצליחים, במידה זו או אחרת- מה שנותן להם תחושת מסוגלות ומעלה את בטחונם העצמי (לדבר יש אפקט, כמובן, שמשפיע רבות על הדימוי העצמי שלהם גם מעבר לטיפול עצמו). בין טיפול לטיפול, המטופל צריך לתרגל גם בבית ולבצע מטלות שונות שניתנו לו על ידי המטפל.


בנוסף לטיפול עצמו, נעשית גם עבודה על סביבת החיים של המטופל. חלק גדול מהטיפול הוא סיוע למטופל להתאים את המקום בו הוא גר לצרכים שלו. למשל, הנגשת הדירה עבור אדם נכה, והפיכת כל הפעולות שניתן לעשות בדירה לאפשריות לביצוע על ידי הנכה באופן עצמאי. בנוסף, מתבצעת עבודה משותפת על סדר היום של המטופל, תוך פתרון בעיות שונות שעלולות להתעורר בשלבים שונים בו.

לקריאה על ריפוי באומנות הכנסו לכאן


הטיפול משתף גם את ההורים או את קרובי המשפחה של המטופל, בעיקר אם מדובר בילדים או במטופלים שחיים בבית ההורים. ההנחיה גורמת להורים להתנהג עם המטופל בצורה שתעודד את הטיפול ותשפר, בסופו של דבר, את הישיגיו של המטופל. גם ההורים, אם כן, לומדים להתמודד עם המוגבלות.

למי הטיפול יכול לעזור?

טיפול זה מותאם ספציפית אל המטופל, ולכן יש הרבה מאוד סוגי אוכלוסיות עבורן יכול הטיפול להיות אפקטיבי. הוא יכול להיות יעיל עבור ילדים שעקב בעיה התפתחותית יכולותיהם השכליות, המוטוריות או ההתנהגותיות מוגבלות. בנוסף, הטיפול יכול לסייע לילדים שאמנם התפתחותם תקינה, אך הם סובלים מהפרעות שונות שיכולות להפריע לתפקודם, כגון הפרעות קשב וריכוז. כמו כן, קיים גם טיפול באומנות בילדים טיפול מהסוג הזה משמת לעיתים קרובות לספק את צורך היצירה.

בטיפול במבוגרים מדובר במבוגרים שעברו טראומה גופנית או נפשית, מבוגרים שלוקים בהפרעות נפשיות שונות או קשישים שיכולתם לתפקד נפגעה עם הזמן. 

לסיכום, מדובר בטיפול מאוד יעיל שיכול לתת מענה על מגוון רחב של בעיות.

 

צור קשר עם מכללת ביטוי

מידע נוסף על טיפול באומנות

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי