תולדות האומנות | לימודי אומנות | מכללת ביטוי
i3 i2

תולדות האומנות

תולדות האומנות הנו תחום נפוץ בפקולטות רבות והוא עוסק בהיסטוריה של האומנות החזותית. תחום זה בין היתר גם נושק לתחומים רבים ומגוונים כגון פילוסופיה, היסטוריה ואסתטיקה. תולדות האומנות בוחן באופן ממוקד את הדרך בה עיצבה האומנות את פני החברה לאורך ההיסטוריה ומנגד כיצד התקופות השונות, (והתרבות שהן מאפיינות), נתנו את אותותיהן במוטיבים שונים ביצירות. על מנת לנתח יצירה כזו או אחרת נדרש ידע רב החולש על תחומים רבים. כך שבעת שמנתחים יצירה כלשהיא ידרשו כמה שיותר כלים על מנת להבין אותה כראוי. בין הכלים השונים יעברו המומחים על תחומים רבים ביניהם סוציולוגיה, פסיכולוגיה, פילוסופיה, ארכאולוגיה, איקונוגרפיה ועוד.

זוויות שונות בתולדות האומנות

רוב הנושאים של תולדות האומנות הנלמדים במוסדות השונים מתמקדים באומנות אירופאית, אך גם ניתן למצוא לא מעט מחקרים העוסקים באמנויות אפריקה, המזרח הרחוק וכדומה. כמו כן ניתן לראות שלכל חוקר יש את הנרטיב שלו לבחון יצירה מסוימת, כך שניתן למצוא מומחה כדוגמת יעקב בורקהרדט, (1818-1897), אשר ייבחן אותה מתוך הקשרה ההיסטורי, תרבותי, חברתי וניתן למצוא חוקרים כדוגמת אלויס ריגל, (1858-1905), אשר יפנה לחקור את בסיסה לפי סגנון ובנוסף ניתן למצוא חוקר אשר יתמקד בפן הדתי גיאוגרפי כדוגמת יוהאן גוטפריד הרדר, (1744-1803).

תקופות משנה

לימודי אומנות ברמה גבוהה נוהגים לחלק את תולדות האומנות לפי קטגוריות של תקופות הנבדלות באופן מהותי האחת מהשנייה. כל למשל ניתן להתעכב בנישה של "אמנות מצרים העתיקה", "אימפרסיוניזם", "אמנות יהודית" וכדומה. החלוקה המקובלת בפקולטות השונות נערכת באופן הבא: אמנות פרהיסטורית ואמנות המזרח הקדום, אמנות קלאסית, תולדות האמנות מתקופת הרנסנאס ועד התקופה המודרנית, אמנות קדם מודרנית, אמנות מודרנית, אמנות במאה העשרים, המחצית השנייה של המאה העשרים, אמנות לפי מדינות ואזורים גאוגרפיים, אמנות בארץ ישראל ואמנות בארצות הברית.

לימודי אומנות בארץ

לימודי אומנות בארץ מוכרים כתחום רציני, מעמיק ומעניין. כתחום שנוגע בתקופות, תרבויות ומנהגים שונים. בין פריטי האמנות השונים ניתן לפגוש עבודות פיסול, ציור, תחריטים וארכיטקטורה. לרוב ניתן להתמחות בתחום זה במסגרת תואר ראשון, תואר שני ואף במסגרת תואר שלישי. תנאי הקבלה משתנים ממוסד למוסד כך שיש כאלו אשר דורשים מהמועמדים לעבור פסיכומטרי, (מספיק גם ציון נמוך כגון 500), ויש מקומות שגם זה לא נדרש.

כלים

חקר תולדות האומנות מקנה לעוסקים בו כלים מעניינים ואף חשובים כגון כלי שיפוט ביקורתיים. כך שניתן ללמוד בתחום זה לא רק על יצירות אומנות ועל היסטוריה, אלא גם להיחשף לכלי מחקר בתחום. בין הכלים השונים ניתן לפגוש את חקר וצורניות הקו, מהות הצורה, התייחסות את פרספקטיבה ומרחב, התמקדות בצבע ומרקם, הבנה של קומפוזיציה, חקר של סימנים וסמלים והתעמקות בגישות היסטוריות ואסתטיות. בנוסף יש מקומות בהם משלבים גם התנסות ברישום, ציור, פיסול ואף הדפס- הכול שאלה באיזה מסלול בוחרים.

כיום עושים שימוש באומנות על מנת לבצע תרפיה באומנות בילדים או בכל אדם שנצרך.

 

צור קשר עם מכללת ביטוי

מידע נוסף על לימודי אומנות

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי