תערוכות ציורים מיוחדות בעולם | מכללת ביטוי
i3 i2

תערוכות ציורים מיוחדות בעולם

תערוכות ציור היא דרך נהדרת לחשוף אנשים למגוון דעות, רעיונות, השקפות ותהיות שונות. האמנות מהווה דרך ביטוי עוד מתקופת האבן, ועד ימינו אנו היא אקטואלית, מעניינת, חשובה ומוסיפה רובד איכותי לחיי היום יום. במאמר זה נבחן כמה תערוכות ציורים מסקרנות וחשובות. נתחיל עם תערוכת "תחת מחיקה", נעבור אל ז'אנר תערוכות האנימציה ונסיים עם טעם לעוד- אם עבור חשיפה לעוד יצירות או לחלופין עם חשק להתוודע באופן עצמי אל תחום לימודי אמנות, לימודי ציור, חשיפה את אמנות תיאורטית וכדומה.


"תחת מחיקה"

באגף הרישום וההדפס במוזיאון ת"א לאומנות מחכה תערוכת "תחת מחיקה". תערוכה זו אומנם אינה אינטראקטיבית במיוחד, אך היא נוגעת בהיבט האינטלקטואלי. היא אינה מושכת, ממבט ראשון אך מרגע ששמים לב לעשיה מדובר על כניסה מרגשת אל נבכי נשמת האמנות. כפי שניתן להסיק התערוכה מדברת על אופני מחיקה שונים באומנות ומכאן שמעלה את השאלה מה קיים ולכמה זמן הוא קיים, מה נעלם ומהו גורם ההיעלמות. בין היתר ניתן להבחין בתרומה של שכבות צבע, כיסוי של ציורים, מחיקה ידנית, שיוף, שפשוף ועוד כלים שעוזרים לחזור צעד אחורה ובכך מכווינים את אלומת האור אל סימני המחיקות- כך שהתמונה הופכת לשחקן משני ואילו ההד של מה שהיה קודם מקבל את חזית הבמה.

בין מוצג לנעלם

מכאן נשאלת השאלה מה בעצם חשוב, אל מה יש להתייחס, האם רק אל מה שמול העיניים או שמא גם אל מה שנמצא מאחור ומהן המשמעויות המתבקשות, כלומר האם ניתן לעצור ולהתייחס אלד דברים מוחשיים ומהו בעצם מהות הכוח של הסרה, מחיקה או חשיפה משנית. אחת העבודות המרשימות שייכת לפול פייפר (2000), היצירה מציגה קרב אגרוף ידוע בין סאני ליסטון לקסיוס קליי, (1964), בו ה"דב הגדול" נוצח. היצירה מוחקת את המתחרים ומשאירה רק את קווי המתאר ומכאן שנוצר משחק מרתק בין הצופה ליצירה, בין תרבות אחת לתרבות שנייה. עוד דוגמה ליצירה חכמה מציגה כרכי אנציקלופדיה ללא תוכן אלא רק עם שמות הערכים, כך שתשומת הלב עוברת לקומפוזיציות המעניינות שבין שחור ללבן, שבין ריק לתוכן.

בין שליטה להכוונה

כאשר מדובר על תערוכת ציורים יש להפנות את אור הזרקורים גם אל נישת האנימציות שמוסיפות נדבך חשוב, רענן, צבעוני וחשוב בתחום האומנות. לרוב כאשר מדובר על אנימציה נהוג לחשוב על מוצגים צבעוניים, אך אין בהכרח כך הדבר ואם נציין את גלריית Raw Art שבת"א, נמצא שהיא עומדת להציג (28.8.2015), תערוכה מסקרנת של האמנית רויטל רטיג. התערוכה מציגה סדרות אנימציה מהשנים האחרונות שמתעסקות בין הגבול שבין שליטה עצמית לרצון לפרוץ גבולות, כאשרה אחת הסדרות המעניינות מציגה חידושים- פענוח מחדש לשרבוטים הילדותיים שילדתה בת השנה עשתה, כך שמצורות חסרות גבולות משתנים פני הדברים ומקבלים זהות מפורטת ודקדקנית.

צור קשר עם מכללת ביטוי

מידע נוסף על לימודי אומנות

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי