תרפיה, טיפול באומנות, מכללת ביטוי
i3 i2

תרפיה

מהי תרפיה באומנות?

טיפול באומנות הוא טיפול באמצעות שימוש באומנות חזותית על כל סוגיה השונים. הטיפול משלב בין שיטות פסיכולוגיות לבין שיטות של פסיכותרפיה, וכן מצריך מן המטפל הרבה ידע מוקדם באומנות ובטכניקות בהן היא עושה שימוש.


הטיפול באומנות יעיל במגוון מקרים. בין המטופלים ניתן למצוא ילדיעם ומבוגרים, זוגות ויחידים, ואפילו אמנים אשר מעוניינים לעבור סדנאות על מנת לשפר את היצירתיות ואת ההבעה העצמית שלהם. בניגוד למה שניתן היה לחשוב, אין כל צורך שלמטופל יהיה ידע קודם באומנות. גם אנשים שלא הייתה להם כל זיקה לאומנות בעבר עשויים למצוא את הטיפול הזה מאוד יעיל עבור מגוון רחב של בעיות.

איך זה עובד?

במסגרת טיפול תרפיה באומנות, יוצר המטופל יצירות אמנות בהנחיית המטפל. במהלך תהליך היצירה, מופנים הריכוז והמחשבה של המטופל אל היצירה. המטופל שוכח, למשך זמן קצר אמנם, את הקושי או את הבעיה עמה הוא מתמודד. בד בבד, הוא מגלה דרך ביטוי עצמי על הרגשות שלו ועל מחשבות הנמצאות בתת המודע שלו. מכאן ניתן להגיע, בהנחיית המטפל כמובן, גם לדרכי ההתמודדות עם הקשיים ולפתרונות לרבות מן הבעיות.


הטיפול באומנות דומה לטיפול פסיכולוגי רגיל, אלא שדרך ההבעה העצמית שונה- בטיפול פסיכולוגי רגיל נעשה שימוש במילים, ואילו בטיפול באומנות נעשה שימוש בציורים או בפסלים. בסך הכל, העקרונות הם אותם עקרונות ולעיתים קרובות האפקט דומה.  

תרפיה

יצירה כתוצאה מתרפיה באומנות

למה דווקא תרפיה באמנות?

כפי שנאמר לעיל, הטיפול באומנות אינו שונה במהותו מטיפול פסיכולוגי רגיל. מדוע, אם כן, לבחור דווקא בשיטת טיפול זו?


ראשית, האמנות מאפשרת למטופל להשתחרר. המטופל חוקר את החומרים השונים המשמשים לאומנות והוא נותן דרור לדמיון שלו. זה משחרר את הילד הפנימי שבו, שאוהב לשחק ולהשתעשע, מה שגורם להרגשה מאוד חיובית ומסייע לתהליך ההחלמה.


בנוסף לכך, יצירות האמנות נשמרות- זאת בניגוד לשיחה. במקרים של שיחות מילוליות, עלול המטופל לשכוח או להכחיש דברים שאמר בפגישות קודמות עם המטפל, במיוחד אם הפגישות אינן נערכות ברצף. את הציורים, לעומת זאת, לא ניתן למחוק. הדימויים שעלו בציורים יישארו בהם, והם יוכלו לשמש גם לפגישות הבאות. הרבה פעמים אנשים יכולים לבטא בציור גם רעיונות או דימויים עליהם הם אינם מסוגלים לדבר, ובכך ניתן להתמודד עם טראומות ועם זכרונות מודחקים.


בשביל יצירת האומנות, המטופל אפילו לא צריך להיות צלול ומאורגן לגבי נושא מסויים- גם אם שורר בקרבו בלגאן שלם סביב נושא רגיש במיוחד, ניתן יהיה לתארו בציור בלי צורך לארגן אותו לכדי מילים ורעיונות סדורים. בנוסף, יש מטופלים שנוטים לעטוף דברים במילים יפות יתר על המידה, ובכך "לשקר" למטפל (ולמעשה גם לעצמם) גם תופעה כזו אינה יכולה לקרות בשימוש באומנות. האומנות היא, לעיתים קרובות, ביטוי אותנטי הרבה יותר של האדם מאשר המילים שהוא אומר.

 

צור קשר עם מכללת ביטוי

מידע נוסף על טיפול באומנות

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי