תרפיה באמנויות לילדים | טיפול באומנות | מכללת ביטוי
i3 i2

תרפיה באמנויות לילדים

תרפיה באמנויות לילדים שחוו התעללות

התעללות בילדים היא בעיה רצינית, אשר כוללת את כל סוגי ההתעללות- מילולית, פיזית או מינית. התעללות יכולה להתבטא גם בנטישת הילד או בהזנחה מתמשכת שלו. לכל אחד מן המעשים הנוראים הללו ישנה השפעה שלילית על התנהגות הילד ועל מצבו הנפשי. ילדים שחוו התעללות לרוב מתמודדים עם מגוון אתגרים כגון תגובות פוסט טראומטיות, בעיות התנהגות חמורות ועוד.

תרפיה באמנויות יוכל לעזור

הטיפול באומנות משמש כיום לטיפול בטווח רחב מאוד של בעיות, וביניהן גם מצבים של התאוששות ממצבים קשים של טראומה אצל בני כל הגילאים. במסגרת זו, זוהי אחת השיטות שנחשבות להכי אפקטיביות במקרים של ילדים שחוו התעללות וכעת הם מנסים להתאושש ממנה.


השימוש באומנות מאפשר לילדים להביע את עצמם. תוך שימוש בדברים קלילים כמו אמנויות ומשחק, יכולים הילדים לתקשר טוב יותר עם המטפל שלהם ולאפשר לו לדעת דברים עמוקים יותר על הבעיה שלהם ואודת הקונפליקטים שבתוככי נפשם. כאשר מדובר בפוסט טראומה שנגרמת כתוצאה מההתעללות, הסימפטומים כוללים בדרך כלל הפרעות שמקשות מאוד על הדיבור במילים על החוויה הקשה (ניתן לקרוא על זה גם במאמר טיפול באומנויות לילדים- לשלוט בסימפטומים). סימפטום זה נובע משיתוק חלקי של החלק במוח שאחראי על התקשורת המילולית בכל פעם שעולים הזכרונות הטראומטיים.

תרפיה באמנות לילדים
התקשורת באמצעות האומנות יכולים לעקוף את הסימפטומים הללו של הפוסט-טראומה, בכך שהם מאפשרים תקשורת שאינה מילולית בין המטפל לבין המטופל. המטופל יכול להבין את המצב גם בלא שהמטופל ייאלץ להוציא מילה מפיו. בנוסף, מחקרים מראים שברגע שמטופלים מציירים את מה שחוו, לעיתים זה מעורר אצלם את היכולת להתגבר על הפוסט-טראומה ולהתחיל להשתמש במילים על מנת לתאר את החוויה שחוו.

שימוש בסמלים בעת תרפיה באמנויות

אספקט חשוב מאוד בכל תרפיה באומנות הוא פירוש הסמלים המופיעים ביצירות האמנות של המטופלים. על המטפל לזהות את הסמלים הללו ולנסות להבין את המשמעות שיש להם עבור המטופל, מתוך ההנחה שאף ילד לא מצייר משהו סתם כך- להכל יש משמעות עמוקה יותר והכל חלק ממה שמתחולל בנפשו.


אצל ילדים שעברו התעללות, מוטיב חוזר ביצירות האומנות הוא מוטיב המפלצות. יש לציין כי מפלצות מופיעות פעמים רבות אצל ציורים של ילדים שכלל לא עברו התעללות, אלא שבציוריהם של הילדים שכן עברו חוויה כזו המפלצת לובשת משמעות ייחודית. בדרך כלל מדובר במפלצת חזקה ואגרסיבית מאוד שרוצה לפגוע בחלשים ממנה- מפלצת זו מייצגת, כמובן, את ההורה או את האדם המתעלל שהילד הכיר החייו.
לעיתים המפלצת מייצגת לא רק את האדם המתעלל, אלא גם את הילד עצמו. למפלצות יצא דימוי דוחה ומבחיל, והילד יכול להשתמש במוטיב המפלצת גם כדי לתאר את תחשותיו שלו כאשר הוא חווה התעללות או הזנחה- תחושה שהוא דחוי ולא רצוי.


על המטפל לשים לב לכל הפרטים בציור של הילד, על מנת להבין את התמונה המלאה ולהיות מסוגל לסייע לו.

 

צור קשר עם מכללת ביטוי

מידע נוסף על טיפול באומנות

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי