10 עובדות שאתם חייבים לדעת על לימודי הוראה וחינוך, מגמה רב תחומית עם תואר ראשון
i3 i2

10 עובדות שאתם חייבים לדעת על לימודי הוראה וחינוך

על צמד המילים חינוך והוראה
המילים "חינוך ו"הוראה" הולכות יחדיו במערכת החינוך. הוראה נתפסת כפעולה בה מועבר ידע מהמורים לתלמידים, וחינוך נתפס כפעולה בה המורים והתלמידים משוחחים יחדיו על נושאים שונים. החינוך בא לידי ביטוי בשעות בהן המחנך נמצא בכיתה ואילו ההוראה באה לידי ביטוי בשעות בהם מורים מקצועיים מעבירים שיעורים בנושאים שונים החל מאנגלית ועד למתמטיקה.

הבדל בין לימודי חינוך ללימודי הוראה
חשוב לציין כי קיים הבדל בין לימודי הוראה ללימודי חינוך. בלימודי חינוך ההתמקדות היא בפיתוח והערכת תוכניות לימוד, ואילו לימודים להוראה מתמקדים בשיטות שונות של הוראה.

מהו מבנה הלימודים במסגרת לימודי הוראה
לימודי הוראה לתואר ראשון כוללים תיאורה ולימודים בסיסיים החל ממבואה ללמידה, התפתחות חינוכית, ואילו לימודי חינוך ההתמקדות היא בתפיסות הלמידה השונות כולל תיאוריות פסיכולוגיות חברתיות.

מה כוללת תוכנית הלימודים
תוכניות הלימודים נחשבות לעמוסות במיוחד וכוללות התנסות מעשית ותוכניות רב תחומיות במגוון רחב של מקצועות לימוד. לרוב תוכניות הלימודים מושתתות על בחירות הסטודנטים- מסלול הלימודים בו יוגדר סוג החינוך ואילו במסגרת ההתמחות יוגדר המקצוע.

3 פרמטרים ללמידה משמעותית
בשנת 2013 פרסם משרד החינוך פרמטרים שונים ללמידה משמעותית:
• סקרנות: אנשים מגלים סקרנות ולכן הלמידה עונה על הצורך בחיפוש אחר משמעות.
• מרחב: למרות כמות הסטודנטים בכיתה למידה, היא הליך אישי וכל אחד מהסטודנטים זקוק למרחב.
• אתגרים: סטודנטים מיטיבים ללמוד כאשר הם מקבלים על עצמם אתגרים.
• ידע וערכים: שילוב בין ידע וערכים מעורר חשיבה משמעותית

הגורם המשפיע על הישגי התלמידים
לפי מחקרים, נמצא כי הגורם המשפיע ביותר על הישגים של תלמידים אינו רק הרקע אישי אלא גם איכות המורים. לפי דוח מקינסי, נקבע כי אי אפשר להביא לשיפור בלמידה בלי שיפור ההוראה.

הכשרתו של המורה
בשלב הכשרה של המורה להוראה בתחומים שונים החל מאנגלית ועד לימודי אומנות יש צורך לשים את הדגש על איכות ואתגר. בשלב הכניסה למערכת החינוך המורה זוכה לליווי צמוד של חונך על ידי מורה שהוכשר לכך. במסגרת ההתפתחות המקצועית יש דגש על הליכי העצמה אישית וכן הכשרה לתפקידים שונים

כלים לקידום למידה
במסגרת הכשרתו המורה מקבל כלים לקידום למידה משמעותית ולטיפוח הסטודנטים. אותם כלים כוללים ארגון תוכנית לימודים, ארגון סביבת לימודים.

תפקידו של המורה
נכתב רבות על תפקידו של המורה. בעידן בו אנו חיים כיום תפקידו של המורה משתנה ועליו לא רק ללמד את התכנים השונים אלא לשלב בין הוראה וחינוך ולהיות דמות מחנכת המאפשרת לסטודנטים גישה לידע תוך הרחבת עולמם. על המורה להיות בעל תחושת שליחות ובעל ידע בתחום החינוך וההוראה.

הערכה
במסגרת מוסדות לימודים רבים ניתן דגש על הערכת הסטודנטים תוך בחינת משמעות אישית וכן סקרנות תוך אפשרות להכיל את הסטודנטים על מכלול הכישורים שלהם ושימוש בדרכי הערכה לצורך מענה לשונות של כל אחד.

צור קשר עם מכללת ביטוי

מידע נוסף על מגמה רב תחומית עם תואר ראשון

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי