אומנות העת החדשה | לימודי אומנות | מכללת ביטוי
i3 i2

אומנות העת החדשה

העת החדשה גם מוכרת בתואר "העידן המודרני". תחילת תקופה זו מיוחסת לשנה בה קולומבוס גילה את יבשת אמריקה, בשנת 1492. נהוג לחלק תקופה זו לתתי תקופות כך שניתן להבדיל בין "העת החדשה המוקדמת", (מתחילת המאה ה-15 ועד סוף המאה ה-18), ול"עת החדשה המאוחרת", (החל מהמאה ה-19). תחילת תקופה זו מתחילה בתום תקופת הרנסנס ונהוג לחלק אותה ל-4 קבוצות ראשיות. הקבוצה הראשונה הינה הפרק הניאו קלאסי, לאחר מכן מגיע הפרק הרומנטי, באמצע תקופת הריאליזם ולבסוף האימפרסיוניזם. כמו כן ראוי לציין שהמעברים אינם חדים ובין תקופה לתקופה ניתן להבחין בזליגות של מאפיינים מתקופה אחת לשנייה.

ניאו קלאסי

הזרם "ניאו קלאסיקה" מחדש ומתנגד לזרם שקדם לו, אומנם ניתן להבחין בנקודות חופפות בין זרם זה לרנסנאס, אך זרם זה בעיקר מגיב ומתכתב עם אמנות מהמאה ה-18. אנשי ה"ניאו קלאסיזם" מוצאים את המקור האמנות ביוון, וזאת לעומת קודמיהם שהתמקדו ברומא כמקור השראה. לימודי אומנות בתחום ייגעו בהבדלים ובנקודות הדמיון ויחדדו מאפיינים ייחודים לתקופה זו.

מאפייני התקופה

לימודי אומנות בנושא מתרכזים בנושאים היותר מרכזיים אשא מאפיינים תקופה זו. כך שניתן להתמקד בדיוקנאות של שליטים ומיתוסים עתיקים, בחילוניות שתופסת את הבמה ובקומפוזיציה מלאכותית ומבוימת אשר שומרת על סימטריות אסתטית. באשר לצורות של אותה תקפה ניתן להבחין בסימטריות וצורות סגורות. בנוסף האובייקטים ממוקמים ביצירה בהתאם לחשיבות שלהם, נעשה חיקוי מושקע של אידאל היופי, האדריכלות תופסת את הבמה ומשמשת כרקע ותפאורה ביצירות רבות, נערך חסכון בפרטים מיותרים, (כך שלכל פרט שמופיע יש משמעות), אין השתפכות של רגשות ומושם יותר דגש על איפוק. כמו כן שכבות הצבע אחידות ולרוב יימצאו תחומות בקו. לבסוף רמת הגימור והמרקם חלקים מבלי שיד האומן תורגש כלל בתוך היצירה.

אדריכלות הרנסנאס

שלושה זרמים עיקריים נוגעים בתקופה זו. אדריכלות הרנסנאס, אדריכלות מודרנית ואדריכלות פוסט מודרנית. אדריכלות הרנסנאס עוצבה לפי הסגנון המנייריסטי, בסגנון נאו- קלאסיציסטי. אומנות זו החלה את דרכה באזור פירנצה שבאיטליה. הניסיון היה לשקם את האדריכלות הקלאסית של ימי הביניים שהתחיל להתמוגג. העיקרון המנחה היה שהאדם הוא השולט בחלל ועל מנת לבצע זאת הוא נעזר בכלים מתמטיים. תקופה זו מאופיינת בעמודים, סימטריה, הדגשת הקו האופקי ובפרופורציות אנושיות.

אדריכלות מודרנית

אדריכלות מודרנית מאופיינת במגוון תאוריות לצד פרקטיקה. שלושה גורמים שהניעו תפישה זו היו התפתחות טכנולוגית, תמורות חברתיות, והתפתחויות בתחום האומניות. מאפייני הסגנון הם פרקטיות על פני קישוטיות, פשטות, אימוץ האסתטיות של המכונה, צורה שנובעת מפונקציה והצורך ולבסוף גאומטריה פשוטה ונהירה.

אדריכלות הפוסט מודרנית

בסוף הרשימה מופיעה האדריכלות הפוסט מודרנית. אמנות אשר פותחה כתשובה נגדית לאדריכלות המודרנית והיא מביאה לידי ביטוי את העקרונות הפוסטמודרניזם. תנועה זו צמחה מתוך הקפיטליזם של ארה"ב. אדריכלות זו מייצגת עושר ואסתטיות, מתחשבת בצורכי המקום, מערבבת בין סגנונות שונים, מידי פעם מערבת הומור, עושה שימוש בסמלי חברות, מתהדרת באקלקטיות חומרית וכדומה.

 

צור קשר עם מכללת ביטוי

מידע נוסף על לימודי אומנות

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי