התפתחות הטיפול באומנות כמקצוע, לימודי תרפיה באומנות- מכללת ביטוי
i3 i2

התפתחות הטיפול באומנות כמקצוע

לימודי טיפול באומנות עוסקים סביב שיטת הפסיכותרפיה אשר משלבת בתוכה שימוש באמנות מגוונת כגון צילום, ציור, פיסול וכדומה. שיטת טיפול באומנות עושה שימוש בטכניקות מגוונות מתחום הפסיכולוגיה לצד תאוריות הקשורות לתהליכי יצירה ולנישות הלקוחות מתחום חומרי האומנות השונים. תחום זה קשור לקטגוריה של בריאות הנפש והוא מיועד עבור קהל נרחב, (הגיל הרך, ילדים, מתבגרים ואף מבוגרים).

נקודות ציון

עוד במאה ה18 צצו ניצנים של טיפול באומנות בבתי חולים פסיכיאטריים. עם זאת התחום תפס תאוצה רק לקראת המאה ה20, בעיקר בארה"ב ובאירופה. הגישה שהחלה להתהוות ולהכות שורשים טענה שאומנות בעצם מהווה שיח סימבולי נוח והרבה יותר מוצלח מאשר הביטוי המילולי. עם הזמן וההכרה הפעילות המקצועית נדדה למקומות נוספים כאשר ישראל היא אחת מהן.

ישראל

בישראל המרכז הטיפולי הראשון בתחום קם כבר בשנת 1937 והוא בעיקר הועבר ע"י אמנים עם נגיעה בתחום החינוך. בשנות השמונים טיפול זה עדיין לא הוכר כמקצוע אך כן הועבר בבתי חולים פסיכיאטריים, בבתי ספר, בבתי אבות וכדומה. העבודה עם אוכלוסייה מגוונת הובילה את המטפלים להמשיך ולהתפתח כאשר כל הזמן יש התפתחות וטיפול באומנות הופך להיות מוכר כטיפול לגיטימי ויעיל במוסדות נוספים כגון בתי סוהר, צבא ומשרד החינוך. כיום כבר מדובר על תחום מכובד ונחשק, כך שהוא נלמד כתואר שני ומאוד מבוקש.

הכשרה

לימודי טיפול באומנות כה נפוצים כיום, כך שאל לימודי טיפול באומנות מתקבלים רק בעלי תואר ראשון. בין הפונים לנישה זו ניתן למצוא מצד אחד פסיכולוגים, קרימינולוגיים ועובדים סוציאליים ומצד שני אנשים בעלי רקע באומנות. בנוסף יש צורך בניסיון מעשי, (כ600שעות), בתחום האומנות. לימודים אלו משלבים תיאוריה לצד התנסות פרקטית ולעיתים ניתן גם להמשיך אל עבר תואר שני. לימודים אלו ניתן למצוא באוניברסיטת חיפה, סמינר הקיבוצים, בית ברל, מכללת דוד ילין, המכללה האקדמית לחברה ואומניות ואף בקורסים פרטיים.

הסמכה

על מנת לעסוק בתחום באופן מוצהר יש צורך בהסמכה רשמית. מטפלים באומנות מוכרים מאז שנת 1988 ע"י משרד הבריאות. כך שמטפלים רבים מועסקים במוסדות מגוונים ונחשבים בארץ ומוצאים בעיסוק זה פרנסה מבורכת, מבוקשת ואף חשובה, מעניינת ומספקת.

היופי של השיטה

למילים יש פירוש מוגדר, בעוד שליצירה מופשטת יש הרבה יותר חופש ועל כן ניתן להיות יותר משוחררים לבצע אותה ללא מגבלות וחששות. בנוסף היא הרבה יותר כנה, אמיתית ומשקפת בצורה נאמנה הרגשות מגוונות. בכוחה של יצירה כזו או אחרת לבטא בצורה סימבולית רגשות רבים ומסובכים, כך שלעיתים דווקא המופשט הרבה יותר נאמן למקור מאשר הגדרה מילולית ברורה. לסיכום פנייה אל תחום האומנות מאפשר תקשורת יותר טובה, נעימה ואף חוויתית בין המטפל למטופל וזוהי עוד סיבה שבשלה תחום זה תופס תאוצה ומאוד פופולארי כיום.

 

צור קשר עם מכללת ביטוי

מידע נוסף על טיפול באומנות

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי