טיפול באמנויות לאנשים בעלי קשיים רגשיים | טיפול באומנות | מכללת ביטוי
i3 i2

טיפול באמנויות לאנשים בעלי קשיים רגשיים

טיפול באמנויות לאנשים בעלי קשיים רגשיים

טיפול באiמנויות הוא תחום השייך לתחום הפסיכולוגיה והפסיכותרפיה, ומשלב בין עקרונות פסיכותרפיה ובין טכניקות טיפול באומנות. טיפול זה מיועד לטפל באנשים בעלי לקות או הפרעה נפשית או פיזית, ובאנשים בעלי קשיים רגשיים, אישיים וחברתיים, וזאת באמצעות שימוש בדימויים וסמלים במקום מילים. הקונספט המרכזי מאחורי תרפיה באמנות הוא שעבור אנשים בעלי לקויות נפשיות, הפרעות נפשיות וקשיים רגשיים, הדרך הנוחה והיעילה ביותר לבטא את עצמם היא באמצעות אמנות כמו ציור, פיסול, איור, צילום וכדומה. אנשים אלה מביעים את מה שקורה להם בפנים בצורה הרבה יותר טובה באמצעות דימויים וסמלים מאשר באמצעות מילים.

תרגום יצירות האמנות של המטופל בצורה מקצועית

יחד עם זאת, כדי להתבונן בציור או בצילום, ולפענח את המשמעות שלו, לתרגם את היצירה לכדי הבנה פסיכולוגית של רגשות, מחשבות והתנהגות, נדרש ידע רב והכשרה מקצועית גבוהה. כמו כן, לאחר שמבין המטפל את המשמעות של יצירת האמנות, עליו להתאים למטופל טיפול יעיל, שאף הוא מבוסס על אמנות ככלי להעביר לו מסרים, ולהטמיע אותם בתוכו ברבדים הרגשיים העמוקים ביותר, וכל זאת ללא מילים.פענוח רגשות, תחושות וזכרונות באמצעות אמנותטיפול באמנויות מתאפיין במספר מעלות המעניקות לו, במקרים רבים, יתרון חשוב ומשמעותי על מודלים אחרים של פסיכותרפיה. בתחום זה, עצם העיסוק באמנות, עצם ביצוע הפעולות הנדרשות לציור, פיסול או כל יצירת אמנות אחרת, הוא בעל תכונות מרגיעות, מרפאות ומשחררות, ומכאן גם השם תרפיה באמנות. מעלה נוספת של טיפול מסוג זה בכך, שעצם היצירה האמנותית מאפשרת למטופל להעלות רגשות, להציף זכרונות ולבטא תחושות מבלי להתמודד עם הקושי הכרוך בכך באינטראקציה השגרתית של המטופל עם עצמו ועם בני אדם אחרים. לעיתים, יכול ציור אחד, לבטא רגשות, זכרונות קריטיים ותחושות קשות, שלמטופל היו נדרשים מפגשים רבים כדי לבטא אותם במילים.

גישות שונות בעולם הטיפול באמצעות אמנות

העולם של טיפול באמנויות הוא עולם רחב ומגוון המכיל גישות שונות אותן ניתן ליישם מול המטופל הספציפי, על פי המאפיינים האישיים של המטופל, ועל פי תחומי ההתמחות של המטפל. הגישה הפסיכו דינמית הנחשבת לפופולארית ביותר בתחום הפסיכותרפיה, מבוססת על כך שהמטופל מאזין וצופה ביצירות אמנות ובאמצעות הפרשנות שהוא מעניק להן, ניתן לתרגם את הרגשות והתחושות המקננים בו. הגישה ההתנהגותית, לעומת זאת, היא גישה יותר אקטיבית שבה המטפל מתכנן תהליך טיפול אקטיבי המשלב יצירה, ולא רק מאזין ומפרש את המטופל. בנוסף לשתי גישות אלה, אפשר לציין גם את הגישה ההתנהגותית קוגניטיבית, הגישה ההומניסטית, הגישה היונגיאנית והגישה הפנומנולוגיה.

תחומי טיפול שונים

כמו כן, אפשר למנות מספר תחומים מובילים וביניהם טיפול בשולחן חול, טיפול במוזיקה, פסיכודרמה, טיפול בדרמה, טיפול בתנועה, ביבליותרפיה ועוד. תחומים שונים אלה מבוססים על טכניקות שונות, אמצעים וכלי עבודה שונים עם המטופל, ודרכים שונות שיכול המטפל לנסות על מנת לייצר את הערך הטיפולי הגבוה ביותר עבור המטופל.

צור קשר עם מכללת ביטוי

מידע נוסף על טיפול באומנות

חדשות ועדכונים

נפתחה הרשמה לקורס "שיטת נוביצקי טיפול באמנות וצילום" 27 לדצמבר.

השלמת שעות אמנות ללימודי תרפיה באמנות .הרשמה והצטרפות לימי ראשון בערב

שמחים להודיע שמחזור אוקטובר 2017  של תרפיה באמנות יהיה בחסות מרכז השתלמויות בר אילן

במכללה קיימת קליניקה של מרכז טיפולי אימוני לילדים ,

נוער ומבוגרים בתרפיה באמנות ובשיטת נוביצקי